Radiální autobusová linka 137 již slouží pražským cestujícím necelé půlstoletí, přestože by jí běžný čtenář retrospektivních článků o vývoji pražského linkového vedení na základě jejího nízkého číselného označení neprávem mohl několik málo let přidat. V ulicích hlavního města se totiž objevila souběžně s drastickým omezením trolejbusové dopravy, přičemž impulzem, vedoucímu k zavedení tohoto autobusového spoje, bylo zrušení druhé nejstarší pražské trolejbusové trati, vedoucí k jinonickému podniku Motorlet.
Přibližme si nyní přímého předchůdce linky 137, za nějž lze označit trolejbusovou linku č. 60. Dne 1. listopadu 1954 je v pražských Vršovicích uveden do provozu nový krátký úsek trolejbusové trati Zdravotní ústav1) – Bělocerkevská2), což vyvolalo menší lokální úpravy linkového vedení trolejbusů. Jednou z proběhlých úprav je i zřízení nové linky č. 60, vedené v trase Strašnice, Průběžná – Zdravotní ústav – Orionka – Náměstí Míru – Karlovo náměstí – Knížecí – Santoška – Jinonice, Motorlet3). Během následujících patnácti let na ni došlo pouze k několika málo nepodstatným změnám, zmiňme proto až 3. září 1968, kdy došlo ke zrušení trati Zdravotní ústav – Průběžná a linka 60 se omezila pouze na úsek Smíchov, KNV4) – Jinonice, Motorlet, přičemž opuštěný úsek Smíchov – Průběžná nahradila autobusová linka X-60.
Následující rok, konkrétně 31. března 1969, je v celé délce zrušena i navazující trolejbusová trať ze Smíchova do Jinonic, s níž do věčných lovišť odchází i trolejbusové linky 52, 60, stejně jako již zmíněná náhradní autobusová linka X-60. Téhož dne však svůj provoz zahajují nové autobusové linky 128, 137 a 153, přičemž právě linka 137 obsluhuje nám již z listopadu 1954 známou trasu Strašnice, Průběžná – Zdravotní ústav – Orionka – Náměstí Míru – Karlovo náměstí – Jiráskovo náměstí – Na Knížecí – Santoška – Malvazinky – Jinonice, Motorlet.5)
Ještě během necelého půlroku došlo k prodloužení linky 137 v její východní větvi z dosavadní zastávky Průběžná přes zastávky Nádraží Strašnice a Jawa Strašnice6) do konečné Sídliště Zahradní Město, západ7), kde právě vrcholilo předávání bytů nově vystavěného panelového sídliště. Pozoruhodné je, že ačkoli svou diametrální trasou, vedenou v souběhu s kapacitními tramvajovými linkami, splňuje jeden ze základních znaků již tehdy utvářené překryvné sítě autobusových linek, k termínu jejich vyčlenění do zvláštní skupiny tarifně a číselně odlišených spojů, k 1. únoru 1971, do nich formálně zařazena nebyla a nadále si ponechala své původní označení, stejně jako běžné korunové jízdné, platné ve zbytku sítě městské dopravy.
I následné změny trasování této autobusové linky úzce souvisí se zprovozňování nových tras metra – zatímco na otevření vůbec první takové stavby ve městě, úseku I.C Kačerov – Sokolovská, reagovala pouhým zřízením zastávky u stanice metra I. P. Pavlova, prodloužení trasy metra A do východní části města ji dne 20. prosince 1980 zkrátilo pouze na Náměstí Míru, které nadále spojovala s Malvazinkami. Až v polovině osmdesátých let byl příchodem třetí trasy metra lince 137 definitivně odebrán její diametrální charakter, neboť od 3. listopadu 1985 je dodnes ukončena v nově vybudovaném autobusovém stanovišti Na Knížecí.
Zatímco terminál Na Knížecí dosud neopustila, zajímavých úprav doznával pro změnu západní konec linky. Od 21. dubna 1986 je linka prodloužena do trasy Na Knížecí – Santoška – Václavka – Malvazinky – Farkáň – Motorlet – Vidoule – Jinonice8), je však nutné podotknout, že koncový úsek Motorlet – Jinonice obsluhovaly pouze vybrané spoje v sedlech pracovních dnů, které navíc nezastavovaly v nácestné zastávce Hutmanka. Tyto spoje měly nahradit omezený provoz souběžné linky 128, která od téhož dne nadále vyjížděla pouze během špiček pracovních dnů. Zmíněná linka 128 trvale oblast Jinonic opouští v dubnu 1988, prodloužené spoje linky 137 však do obratiště zajíždí až do 21. května 1990, kdy jsou zkráceny zpět do smyčky Motorlet.
V této stálé trase zůstávala bez sebemenších změn následujících více než dvacet let, razantnější úprava vedení linky nastala až s příchodem tzv. nové metropolitní sítě od 1. září 2012, opět se týkající východního cípu trasy. K tomuto termínu vstoupil v účinnost rozsáhlý soubor trvalých změn linkového vedení, který postihl plošně celou oblast hlavního města, přičemž jednu nich provedených představovalo zrušení letitých autobusových linek 130 a 149, které byly nahrazeny prodloužením části spojů linek 137 a 176. Ta byla nadále provozována v trase Na Knížecí – … – U Waltrovky – Vidoule – Jinonice – Stará Stodůlecká – Nové Butovice – Bucharova – Nová kolonie – Kovářova – Sídliště Stodůlky, přičemž drtivá většina spojů zůstává provozována pouze v úseku Na Knížecí – U Waltrovky a dále do Stodůlek pokračuje pouze velmi omezený počet spojů, zpočátku pouze ve špičkách všedních dnů, od 10. října 2012 též v dopoledním sedle a od 29. června 2013 ve všech provozních obdobích vyjma pozdního večera.
V souvislosti s termínem celoplošných úprav sítě v západní oblasti města dne 7. dubna 2015, ke kterým bylo přistoupeno při příležitosti zprovoznění nedalekého úseku trasy metra A, V.A (Dejvická – Nemocnice Motol), dochází i k úpravě linky 137. Zejména stodůlecká ulice Armády po reorganizaci vedení autobusových linek nově hostila výrazně více spojů, než v předchozí etapě, prodloužené spoje linky 137 by tak zde pravděpodobně valný zájem veřejnosti nevyvolaly. Nově se tak vydává po stopách souběžně zrušené linky 164, čímž se dostává do trasy Na Knížecí – Santoška – Malvazinky – U Waltrovky – Vidoule – Jinonice – Stará Stodůlecká – Nové Butovice – Bucharova – Mototechna – Bavorská. Zároveň se na lince objevují hned tři různé varianty provozovaných spojů, kromě dlouhých spojů z terminálu Na Knížecí až do konečné Bavorská též obsahuje vložené spoje Bavorská – Nové Butovice (pouze ve špičkách pracovních dnů) a základní zkrácenou verzi Na Knížecí – U Waltrovky (naprostá většina spojů, někdy dokonec 4x kratší interval než na dlouhých spojích).
Ukončení stodůlecké části trasy linky 137 však zanedlouho prošlo dalšími změnami. K 1. květnu 2016 je přistoupeno již ke třetímu doladění vedení autobusových linek v celé západní oblasti hlavního města, přičemž se do úseku mezi terminálem Na Knížecí a Bavorskou vydává prodloužená linka 149. Předmětný úsek zároveň opouští tudy dosud vedené vybrané spoje linky 137, které se ale vzápětí, ve stejém rozsahu provozu, vydávají ve stopě současně přesměrované linky 174 do trasy Na Knížecí – … – Bucharova – Nová kolonie – Kovářova – Luka – Píškova – Velká Ohrada. Čtvrté kolo úpravy autobusové sítě na sebe taktéž nenechává dlouho čekat, a od 1. července 2017 se dostává do současné trasy Na Knížecí – Santoška – Malvazinky – U Waltrovky – Vidoule – Jinonice – Stará Stodůlecká – Nové Butovice – Bucharova – Nová kolonie – Kovářova – Luka – Píškova – Malá Ohrada. Poslední jmenovaná úprava trasy je organizátorem systému integrované dopravy obhajována nutností uvolnit kapacitu obratiště Velká Ohrada, ve kterém byla linka 137 dosud ukončena, uváží-li se však velmi nízká intenzita spojů linky 137 v tomto úseku, vyvstává otázka, zda se nejedná o důvod zástupný. Většina spojů však nadále zůstává provozována pouze v počátečním úseku trasy, mezi konečnými Na Knížecí a U Waltrovky.
Od zahájení provozu se na lince 137 objevovaly výhradně autobusy Dopravního podniku provozoven Dejvice, Řepy, Vršovice a Kačerov, naopak není zaznamenáno plánované obsluhování místními provozovnami státního podniku ČSAD, ani žádným z krátkodobě v síti pražské městské dopravy působícím porevolučním soukromým dopravcem. Stejně tak je linka provázena výhradně autobusy standardní délky, přestože by zejména v dnešní době v souladu s trendem, který lze pozorovat na dalších linkách PID obdobné intenzity provozu, mohl její krátký interval svádět k vypravení kloubových autobusů, komunikační síť v oblasti Malvazinek není pro plánovaný provoz takto velkých vozidel uzpůsobena.
1) – prostor křižovatky současných ulic Benešovská a Ruská
2) – oproti současným zastávkám Bělocerkevská umístěna o poznání jižněji
3) – v současnosti obratiště U Waltrovky
4) – označení pro blokovou smyčku, vedenou dnešními ulicemi Radlická, Plzeňská, Nádražní a Ostrovského
5) – známou kapitolu jarních měsíců roku 1969, kdy se ještě "dočasně" na trať k Motorletu vrátily trolejbusy, zmíníme u článku o lince 153
6) – nyní zastávka Korytná
7) – nyní obratiště Jesenická
8) – obratiště Jinonice je nyní autobusovou dopravou opuštěno, nachází se mezi dnešními zastávkami Karlštejnská a Butovická