Kořeny městské autobusové linky 265, jejíž současná trasa je pouhým pahýlem ještě nedávno provozovaných variant, je záhodno hledat již v padesátých letech minulého století, kdy se do malých zemědělských osídlení nedaleko Uhříněvsi poprvé vydávají několika málo spoji autobusy státního podniku ČSAD. Teprve však plošné rozšíření hlavního města a pohlcení dřívějších samostatných obcí však umožňuje zřízení i několika zcela nových linek hromadné dopravy, které jsou rozsahem provozu a četností spojů se svými předchůdkyněmi takřka neporovnatelné.
Obyvatelé nepříliš rozlehlé vsi Benice dříve užívali k cestování zejména osobních vlaků železniční trati Dráhy císaře Františka Josefa, na které byla již 14. prosince 1871 zřízena stanice v nedaleké Uhříněvsi, kam bylo nutné dojít pěšky. Nepříliš výhodná poloha obce, která se nacházela stranou od všech významnějších tranzitních silničních tahů, však způsobila, že na první pravidelnou autobusovou linku hromadné dopravy si místní museli počkat až do roku 1957, kdy jsou na stávající lince ČSAD č. 01084 (Praha, Strašnice – Uhříněves – Čestlice – Koloděje) doloženy vybrané spoje, zajíždějící přímo do Benic. Od roku 1961 je tato linka přeznačena na nové číslo 01105, roku 1974 je rozdělena na dvě odlišné větve 11050 a 11051. Intenzivnější provoz nabízí až od 28. května 1978 linka 10831 (Petrovice, most – Uhříněves – Benice – Lipany), společně se zavedením městské dopravy v závěru roku 1981 je však trvale zrušena.
Velmi podobná situace panovala také v nedalekých Lipanech, které již od poloviny osmnáctého století tvořily společně s vsí Kolovraty jednu obec. I zde zůstávali obyvatelé, toužící cestovat do větších sídel, odkázáni na železnici, s nejbližší stanicí zprvu v Uhříněvsi, od 20. října 1920 se nutná docházka výrazně zkracuje, neboť je zřízena zastávka v Kolovratech. Přímo do Lipan první spoj veřejné dopravy přijíždí až po jejich připojení k hlavnímu městu, výraz spoj je však v tomto kontextu plně na místě, neboť se jedná o pouhý závlek jednoho páru spojů linky ČSAD č. 11082 (Praha – Říčany – Klokočná). Kvalitnější spojení je tak do obce zavedeno až od 28. května 1978, kdy s pěti páry spojů v pracovní dny, vyjíždí, v předcházejícím odstavci představená, linka 10831 (Petrovice, most – Uhříněves – Benice – Lipany).
Přestože poslední plošné rozšiřování katastru Prahy proběhlo již k 1. lednu 1974, městské autobusové linky do okolí Uhříněvsi poprvé dojíždí až v jedné z posledních etap zapojování nových okrajových městských částí do systému městské hromadné dopravy. Zahájení provozu však rozhodně nelze označit za nijak skromné – od 16. listopadu 1981 se do Uhříněvsi vydává najednou hned šest(!) nových autobusových linek, konkrétně se jedná o linky 232 (Kosmonautů – Pitkovice – Nádraží Uhříněves), 264 (Černokostelecká – Uhříněves – Kralovice), 265 (Černokostelecká – Uhříněves, Picassova – Benice – Lipany), 266 (Černokostelecká – Uhříněves – Hájek), 267 (Kosmonautů – Petrovice – Uhříněves) a 268 (Černokostelecká – Uhříněves – Kolovraty – Nedvězí).
Právě linka 265 svou trasou Černokostelecká – Malešická továrna – Průmyslová – Dolnoměcholupská1) – Picassova – Lidový dům2) – U Mlejna – Benice3) – Lipany zajišťuje obsluhu obou dvou jmenovaných katastrálních území, a to, v porovnání s dosud provozovanými linkami ČSAD, s výrazně vyšší četností spojů, kdy je v pracovní dny veden přibližně 70–90 minutový interval, o víkendu cca dvouhodinový, stejně jako rozsahem provozu, neboť obsahuje spoje v dlouhém rozmezí mezi pátou ranní a jedenáctou večerní hodinou. Je však nutné podotknout, že na Černokosteleckou zajížděla pouze ve špičkách pracovních dnů, ve všech ostatních provozních obdobích je ukončena již u Nádraží Uhříněves. Drobnou úpravu představovalo od 31. července 1982 zřízení zastávky MNV Benice, které ve svém důsledku znamenalo nové, obousměrné zajíždění přímo na benickou náves.
Další úprava pak proběhla v souvislosti s prodloužením trasy metra A – dne 4. července 1990 vlaky metra linky A poprvé dojely až do stanice Skalka. Tato fráze je do jisté míry nepřesná, ve skutečnosti prostorem budoucí stanice projížděly už dříve během režijních nájezdů z/do depa v Hostivaři, a o dodatečném vestavění dalších stanic bylo rozhodnuto až později, ale až k tomuto datu se stanice uvedla do provozu. Od 5. července 1990 je tak, pro umožnění pohodlného přestupu na metro, linka 265 prodloužena do trasy Skalka – Černokostelecká – … – Lipany, zároveň se zcela opouští dřívější pásmová konečná Nádraží Uhříněves a všechny spoje jsou tak vedeny v nezkrácené podobě.
Od 15. prosince 2002 jsou pomocí linky 265 propojena obě katastrální území Kolovrat, neboť k tomuto termínu dochází k jejímu prodloužení do trasy Skalka – … – Lipany – Kolovraty – Tehovičky4). Novým úsek je však obsluhován pouze v pracovní dny přibližně mezi sedmou a devatenáctou hodinou, rozsah a počet prodloužených spojů byl i nadále poměrně často upravován. Výraznější změny však přináší rok 2006, kdy je nejprve od 28. května 2006 zkrácena do nového terminálu Depo Hostivař, vzápětí je však od 1. července 2006 zkrácena pouze do trasy Depo Hostivař – … – Benice a obsluhu Lipan, potažmo relace Lipany – Kolovraty, zcela přenechává prodloužené lince 267. Zpět do Lipan a Kolovrat se ale linka 265 znovu vrací od 14. prosince 2008, ve své nové trase, Depo Hostivař – Malešická továrna – Průmyslová – Dolní Měcholupy – Picassova – Nové náměstí – Lnářská – Benice – Lipany – Škola Kolovraty – Kolovraty, však nově opouští i dřívější vedení ulicí U Mlejna, kterou mění za průjezd nově vybudovanou komunikací, objíždějící východní část Uhříněvsi z jižní strany.
V rámci snahy o výraznější využívání příměstské železnice i pro vnitroměstské přepravní vztahy je trendem posledních let zavádění stále většího množství městských autobusových linek k železničním stanicím a zastávkám, čímž jsou na tento dříve opomíjený kapacitní dopravní prostředek navázány i vzdálenější lokality. Tradičním místem, kde k tomuto propojování dříve docházelo, je i železniční stanice v Uhříněvsi, přičemž od 14. června 2009 jsou u zastávky Nádraží Uhříněves ukončeny všechny spoje linky 265 vyjma období přepravních špiček pracovních dnů, kdy nadále dojížděla až ke stanici metra Depo Hostivař. V rámci spuštění tzv. metropolitní sítě PID, jejímž průvodním efektem byla též minimalizace souběhů autobusových linek s ostatními druhy dopravy, je tak od 1. září 2012 provozována všemi spoji ve své současné trase Nádraží Uhříněves – Nové náměstí – Lnářská – Benice – Lipany – Škola Kolovraty – Kolovraty, přičemž mezi Lipany a Kolovraty je nadále vedena pouze část spojů během pracovních dnů.
Provoz linky 265 byl po dlouhá léta spjat s vozidly jiných dopravců, než Dopravního podniku, již se svým zřízením dne 16. listopadu 1981 vyráží s autobusy místních poboček národního podniku ČSAD, které linku nepřetržitě obsluhují až do 14. března 1992, kdy ji přebírá Dopravní podnik. Již od 1. března 1993 se však částečně dostává do privátních rukou, od tohoto data se na provozu linky během odpolední špíčky podílí též soukromý dopravce Dohnalík, kterého od 1. června 1994 střídá, tentokráte i v ranní špičce, živnostník Milan Koch. Teprve od 1. července 1995 provoz na lince, tentokrát už definitivně, přebírá Dopravní podnik. Stabilně se na lince po většinu doby její existence objevovaly autobusy běžné délky, od 12. února 2011 se však během víkendů objevují midibusy, které se změnou od 1. září 2012 vyráží i v pracovní dny.
1) – nynější zastávka Dolní Měcholupy
2) – pozdější název Nové náměstí
3) – odpovídá současné zastávce K Lipanům
4) – současná zastávka Kolovraty