Vinořská stálice, autobusová linka 259, představovala v době před rozvojem sítě příměstských linek Pražské integrované dopravy základní formu hromadného spojení s Prahou. Zejména v posledních letech však stále pozvolna ztrácí spoje ve prospěch ostatních souběžných linek, a v závěru své existence, kdy v určitých provozních obdobích dokonce nebyla provozována vůbec, působila již jen jako torzo dřívějšího kvalitního spoje. Její znovuzrození v množině školních linek jí přisoudilo oproti dřívějšímu provozu zcela jinou roli.
Obec Vinoř již v dopravním pravěku těžila ze své výhodné polohy, neboť se nacházela přímo na významné obchodní trase z Prahy do Staré Boleslavi. V polovině 18. století jsou na ní doloženy pravidelné poštovní spoje, spojení k nejbližší železniční stanici do nedalekých Satalic, kam vlaky soukromé Turnovsko–kralupsko–pražské dráhy poprvé přijely roku 1872, zajišťovala další koněspřežná poštovní linka1), prokazatelně jezdící v letech 1898 – 1921.
Počátkem 20. století se též pracovalo na několika projektech příměstských elektrických drah, z nichž vesměs všechny primárně zamýšlely spojit Prahu s Brandýsem nad Labem, přičemž se snažily trasou kopírovat státní silnici, vedoucí přes Vinoř. Známými jsou například projekt České společnosti elektrotechnické V. Suchánek a spol., plánující dráhu ze Žižkova přes Vysočany, Hloubětín, Kbely a Vinoř do Staré Boleslavi, z roku 1897. V letech 1906 – 1907 uskutečňoval obdobný záměr také František Křižík, ale z plánů záhy sešlo. Poslední projekt vypracovalo brandýské soukromé družstvo roku 1919, avšak ani tento plán nedošel své realizace. A tak se jediným tramvajovým vozem, který se vyskytl na katastru Vinoře, stává až ex-pražský vůz T3 SUCS č. 7043, který v areálu Pražských strojíren2) plní funkci statického propagačního vozidla.
Ve své nedávné historii tak Vinoř zůstala odkázána především na autobusy. Již roku 1912 je doložena jedna z prvních autobusových linek na našem území, Praha – Brandýs nad Labem, jejíž provoz přerušila první světová válka. V období První republiky pak obsluhu zajišťovaly dálkové spoje, mající ve Vinoři nácestnou zastávku. Z poválečných linek ČSAD je nutné zmínit zejména linku 10280, respektive 010283), která počínaje létem 1954 obsluhovala trasu Vinoř – Kbely – Letňany – Ďáblice – Březiněves – Odolena Voda. Přestože ji lze s určitou dávkou nadsázky považovat za předchůdce pozdější linky městské dopravy č. 202, zavedení námi sledovaného spoje 259 ji též ovlivnilo – od roku 1981 přestává obsluhovat úsek Letňany, Avia – Vinoř, neboť je právě novou linkou 259 nahrazen.
K síti pražské městské dopravy se Vinoř připojila více než sedm let po svém pohlcení hlavním městem. 23. listopadu 1981 tak poprvé vyráží autobusy Dopravního podniku na trasu Vysočany, ÚNZ4) — Prosek – Čakovická – Kbely – Vinoř. Ve svém celodenním celotýdenním provozu je na této relaci jedinou linkou městské dopravy, stále však zůstává doplněna průjezdnými regionálními linkami ČSAD (např. 10060, 10070). Přesně po devíti letech, 23. listopadu 1990, se pak prodlužuje k nově vybudovanému terminálu u stanice metra B Českomoravská.
Během devadesátých let a zpočátku 21. století pak linku 259 ve Vinoři postupně doplnily další, nově zřízené, spoje – ať už se jedná o městské linky 185, 202, 278 a 280, příměstské linky 302, 354, 375, 378, 386 a 399 nebo noční spoje 513 a 603. Stále si však zachovávala svou hlavní a nezastupitelnou roli v každodenní přepravě místních obyvatel za svými povinnostmi do centra města.
Situace se dramaticky změnila až se zprovozněním úseku metra IV.C2 Ládví – Letňany. Od 9. května 2008 je k této stanici linka 259 zkrácena, zároveň se kvůli posílení příměstské linky 375 výrazně snižuje počet spojů na ni vedených. Dále, vzhledem k skutečnosti, že linka 375 nadále jezdí až do Vysočan na konečnou Českomoravská, značně klesá zájem vinořských obyvatel o autobusy linky 259, kterými se prakticky nikam jinam, než k nejbližší stanici metra, nedostanou. Ještě větší úpadek přineslo zavedení příměstské linky č. 378, tvořené ve své pražské části výhradně převedenými spoji z linky 259, o něž byla ochuzena. V tomto kontextu ani příliš nepřekvapí, když se organizátor systému Pražské integrované dopravy pokoušel k 1. září 2012 linku 259 zcela zrušit.
Vzhledem k silným protestům městské části Praha–Vinoř ke konečnému řešení tehdy přistoupeno nebylo, příležitost však nezůstala nevyužita pro další razantní seškrtání spojů, čímž došlo k téměř úplnému zastavení provozu v pracovní dny (zůstáválo cca 5 párů spojů). Celoplošné úpravy autobusové sítě, které proběhly po zprovoznění úseku metra V.A k 7. dubnu 2015, sice ovlivnily zejména západní část hlavního města, přesto však ke stejnému termínu dochází i k trvalému zrušení linky 259. Obsluhu relace mezi Vinoří a stanicí metra Letňany v okrajových provozních obdobích, které její existující zbytky pomáhaly vykrývat, posílily již od srpna 2014 nově zřízené spoje souběžné příměstské linky 375.
Pokračující proces integrace dalších příměstských oblasí postavil organizátora systému před zcela nový problém, začal si totiž uvědomovat nedostatek volných čísel, jimiž by mohl označit nově zřizované linky. Proto se rozhodl přistoupit, kromě dalších opatření, ke kurióznímu kroku, spočívajícím v plošném přečíslování školních linek z jimi dříve obsazeného intervalu 551 – 575 do čerstvě uvolněné číselné řady 251 – 275. Zatímco u jiných městských linek, které se v tomto rozmezí nacházely, vyvstala nutnost je předtím přečíslovat, školní linka 559 mohla být pod novým číselným označením k 4. září 2017 bez dalších opatření trvale zřízena. Její současná trasa, Jahodnice II – Sídliště Jahodnice – Za Horou – Pávovské náměstí – Nádraží Kyje – Vajgarská – Sídliště Lehovec – Sídliště Hloubětín – Hloubětínská, nedoznává oproti její předchůdkyni žádné úpravy. Stejně tak zůstává zachován rozsah provozu, který činí dva spoje v ranní špičce v uvedeném směru a dva spoje během odpolední špičky ve směru opačném.
1) – Počínaje rokem 1919 je linka označována č. 936.
2) – Areál se nachází těsně u současné zastávky Vinoř.
3) – K přečíslování z 01028 na 10280 došlo od nového JŘ roku 1972.
4) – dnešní zastávka Vysočanská