Autobusová linka č. 202 je v současnosti synonymem pro nejsevernější pražský tangenciální spoj, protínající po vedlejších dopravních tazích hned několik městských částí různé rozlohy, velikosti i významu. Přestože tyto úkoly plní za pomoci postupného prodlužování své trasy a posilování rozsahu provozu již téměř čtyřicet let, nejedná se o první obsazení tohoto čísla v systému městské hromadné dopravy, které připadlo dnes již nepříliš představitelné radiální lince, jedoucí ze samotného centra města.
Koncem padesátých let 20. století se v ulicích hlavního města opět objevují noční autobusové spoje. Na rozdíl od současných nočních autobusových linek, které jsou vedeny především v relacích, nezajištěných tramvajovou dopravou, se obnovené linky vydávají přibližně ve stopách předválečných nočních spojů A (nově 201) a D (202), které tehdejší páteřní dopravní prostředek, linky elektrických drah, ve většině své trasy kopírovaly. Od 31. ledna 1959 je tedy linka 202 zavedena v trase Václavské náměstí – Můstek – Náměstí Republiky – Letenské náměstí – Náměstí Svobody1) – Náměstí Interbrigády – Dejvice, hotel International v celotýdenním nočním provozu v rozsahu cca 2300 – 0330 hod. Ještě téhož roku, k 14. dubnu 1959, je její provoz omezen pouze na noc před dnem pracovního klidu (tj. pouze noc ze soboty na neděli), a bez dalších úprav trasy je následně dne 4. května 1966 zcela zrušena.
Naopak druhé angažmá sledované linky nás plynule dovede až do současné podoby. Od 5. února 1975 autobusy, označené jako linka 202, vyráží na trasu Sídliště Bohnice – Lodžská2) – Čimice – Dolní Chabry, MNV3) – U spojů – Kostelecká – Běloveská4) – Čakovice, ZJD5). Jakkoli by se mohlo jevit, že linka obsahovala pouze několik málo spojů, zajišťující pouhý návoz a rozvoz pracovníků čakovických a letňanských průmyslových závodů v době střídání směn, skutečnost je poněkud jiná – po celé délce své trasy byl veden plnohodnotný provoz po celá období špiček pracovních dnů. Nejedná se však o zcela nové spojení, relaci Čimice – Ďáblice – Čakovice již od roku 1973 obsluhovala (taktéž pouze během přepravních špiček) autobusová linka 152, kterou však zřízení nové linky 202 zkrátilo pouze do Dolních Chaber.
Od 1. března 1978 opouští obratiště Sídliště Bohnice a je odkloněna na nedalekou konečnou Sídliště Bohnice, jih6). Zásadní provozní úprava však nastává k 26. březnu 1983, kdy je mezi Bohnicemi a Dolními Chabry provoz linky rozšířen i o dopoledního sedl, večery a víkendy. Existence zkrácených mimošpičkových spojů však nemá dlouhého trvání, od 1. září 1983 jsou všechny spoje ve všech provozních obdobích vedeny v celé trase ze Sídliště Bohnice až k severnímu obratišti u letňanské Avie. Drobnější úpravu ještě dne 4. listopadu 1984 představuje zprovoznění nového autobusového obratiště Sídliště Čimice, určeného především pro ukončení čimických autobusových linek 152 a 181, tranzitní linka 202 zde má však zřízenu novou stejnojmennou nácestnou zastávku.
Pomineme-li sice dočasné, přesto však poměrně dlouhodobé úpravy trasy v důsledku výluk a rekonstrukcí komunikací (např. během roku 1991 a 1993-94 objížděla Dolní Chabry ulicemi K Ládví a Ústeckou), další trvalou změnu lze nalézt až 10. dubna 1999 – od tohoto dne v Ďáblicích po vzoru dalších místních městských autobusových linek (103, 258) zajíždí do Kokořínské ulice, kde nově obsluhuje zastávky Na Štamberku a Kokořínská. Mnohem výraznější novinku však k 3. září 2001 představuje prodloužení linky dále z Čakovic do trasy Poliklinika Mazurská – … – Nádraží Čakovice – Čakovice – Miškovice – Kbelský hřbitov – Jilemnická7) – Kbely – Vinořský hřbitov – Vinoř. Přírůstek trasy se však týkal pouze pracovních dnů v rozsahu cca 700 – 1830 hod., během večerního a víkendového provozu spoje nadále obracely na původní konečné Za Avií.
V rámci termínu rozsáhlých úprav linkového vedení v celé severní oblasti Prahy k 30. srpnu 2008 je změněna i linka 202 zkrácením všech "dlouhých" spojů pouze do kbelské zastávky Jilemnická. Téměř přesně o čtyři roky později, s příchodem tzv. nové metropolitní sítě PID od 1. září 2012, je linka odkloněna a prodloužena do podoby Poliklinika Mazurská – … – OC Čakovice – Avia Letňany – Staré Letňany – Letecké opravny – Bakovská – Kbely – Satalice – Plynárna Satalice – Hutě – Rajská zahrada – Černý Most, přičemž souběžně dochází též k výraznému posílení provozu zkrácením intervalů ve většině provozních období. Zatímco západní část linky zůstává shodná s předcházející variantou, prodloužená východní část je zejména důsledkem zkrácení původní linky 186, kterou námi sledovaný spoj částečně nahrazuje.
Zejména snaha o snížení počtu spojů v úseku mezi Kbely a Letňany, kde dlouhodobě jezdily spoje všech tudy vedených linek nápadně nevytíženy, stála za další úpravou, provedenou při příležitosti celoplošných změn linek PID k 15. říjnu 2016. Linka je od tohoto termínu odkloněna a prodloužena do současné podoby Poliklinika Mazurská – Zhořelecká – Katovická – Řepínská – Čimice – Sídliště Čimice – Osecká – U Spojů – Kokořínská – Ďáblice – Obchodní centrum Čakovice – Ke Stadionu – Čakovice – Miškovice – Kbelský hřbitov – Bakovská – Nádraží Kbely. V závěrečném úseku trasy, kterou převzala po zrušené lince 159, tedy mezi zastávkami Čakovice a Nádraží Kbely, jsou však vedeny jen vybrané spoje ve špičkách pracovních dnů.
S linkou 202 se donedávna pojil jev, nemající v rámci městských autobusových linek v hlavním městě obdoby. Součástí rozsáhlého souboru změn, které proběhly v rámci spuštění tzv. nové metropolitní sítě, bylo i výrazné omezení provozu linky 152, spojující Čimice se stanicí metra Kobylisy, aniž by zároveň došlo k dostatečné náhradě jinými autobusovými linkami. Kromě citelného zhoršení obsluhy samotných Čimic nově strádal také Domov pro seniory Slunečnice, umístěný nedaleko zastávky Řepínská, odkud nyní během večerů a víkendů nebylo možné bez přestupu dojet k nejbližší stanici metra, hůře pohybliví klienti tohoto zařízení s pečovatelskou službou zároveň nemohou snadno dojít na jiné okolní zastávky veřejné hromadné dopravy. Tento problém se však podařilo úspěšně vyřešit, aniž by zároveň došlo k opětovnému zlepšení obsluhy Čimic – od 29. června 2013 se během víkendů a celotýdenně večerů vybrané spoje autobusových linek 144 a 202 oběhově provázaly způsobem, kdy v zastávce Poliklinika Mazurská autobus jedné linky, který by zde za normálních okolností jízdu ukončil, plynule přejede na spoj linky druhé, obvykle zde jízdu začínající. Během zmíněných přejezdů mezi linkami pak případní tranzitující cestující, kterým nečiní problém strávit na své cestě výrazně delší dobu, mohou setrvat uvnitř vozidla, a pokračovat dále. Po celoplošné úpravě sítě 15. října 2016, která, krom jiných změn, obnovila celodenní a celotýdenní provoz linky 152, bylo od těchto přejezdů nadále upuštěno.
Provoz linky 202 je po celou dobu její existence spjat s autobusy pražského Dopravního podniku, případně jeho předchůdců – není tedy zaznamenáno plánované obsluhování místními provozovnami státního podniku ČSAD, ani žádným ze soukromých dopravců, působících na městských linkách zejména zkraje devadesátých let ve formě subdodavatelů městského majoritního dopravce. Spoje byly obsluhovány výhradně autobusy standardní délky, avšak přestože stabilně kloubové autobusy v žádném historickém období vypravovány nebyly, v novém tisíciletí se objevily četnější případy náhodných výjezdů článkových vozů v první polovině roku 2008 a zpočátku roku 2013 – nikdy se však nejednalo o systematické vypravení, velkokapacitní autobusy vždy vyjížděly pouze v případě akutního nedostatku klasických vozidel.
1) – totéž náměstí Svobody jako v současnosti, avšak nyní přes něj nejsou vedeny žádné autobusové linky
2) – současný název zastávky je Katovická
3) – zastávka v prostoru chaberského Hrušovanského náměstí
4) – pozdější ekvivalenty Červený mlýn, příp. OC Čakovice
5) – "ZJD" = Závod J. Dimitrova; pozdější název obratiště Avia-sever, příp. Za Avií
6) – pozdější názvy Nisa a Poliklinika Mazurská
7) – nyní zastávka Bakovská