Autobusová linka pražské městské hromadné dopravy, označená číslem 207, se v současné době může pyšnit ojedinělým privilegiem, neboť je jí, na rozdíl od naprosté většiny svých souputnic, dopřáno pravidelně navštěvovat téměř samotné historické jádro hlavního města. Přestože se od svého zavedení stále drží přibližně ve stejné oblasti, neznamená to, že během svého života neprocházela větším množstvím dílčích úprav, spočívající ve změně její trasy, funkce, provozních parametrů, které ale často měly na její provoz radikální dopad.
Významným mezníkem pro obsluhu Dolního Žižkova hromadnou dopravou se stal prosinec 1883, kdy se zprovoznila nová trať koňky, vedoucí dnešní Husitskou a Koněvovou ulicí, již koncem roku 1901 se ale na celé trati dokončila elektrifikace a animální trakci zde nahradily tramvaje. Kvůli výstavbě tzv. Základního komunikačního systému, jehož součástí byla i nová mimoúrovňová křižovatka Bulhar, se však v těchto místech očekávala rozsáhlá přestavba a rekonstrukce všech významných komunikací a následný prudký nárůst individuální automobilové dopravy. Proto dochází v předstihu, k 27. červnu 1977, k trvalému zrušení této tramvajové trati a prakticky okamžitému snesení všech prvků kolejového svršku.
Náhradní dopravu zajistila nejprve zvláštní autobusová linka X-21, provozovaná od 27. června 1977 do 18. listopadu 1977 v trase Hlavní nádraží – U památníku — Černínova – Ohrada, od 19. listopadu 1977 ji nahrazuje přesměrovaná linka 168, jedoucí v trase Hlavní nádraží – U památníku — Černínova – Nákladové nádraží Žižkov – Vackov. Od 15. února 1978 pak její provoz v oblasti doplňuje nová autobusová linka 207, která v klasickém režimu celodenního a celotýdenního provozu vyjíždí na trasu Sokolovská – U památníku – Černínova – Ohrada. Kromě zmíněné linky 168 se její trasa do značné míry podobá existující lince 133, od níž se v oblasti Žižkova odlišuje pouze vedením po jiné, souběžné komunikaci.
Zanedlouho však dochází k dalšímu prodloužení linky 207 východním směrem. Od 19. září 1978 se její trasa upravuje do podoby Sokolovská – … – Ohrada – Pražačka1) – Jarov2) – Balkán – Pod Šancemi, Pražské komunikace3). V návaznosti na další termíny plošných úprav linkového vedení, které souvisely se zprovozňováním nových částí pražského metra, vycházejícími ze stanice Sokolovská, je nejprve k 4. listopadu 1984 (zahájení provozu na úseku III.C Sokolovská – Nádraží Holešovice) převedena do trasy Staroměstská – Revoluční4) – Sokolovská – … – Jarov5), přičemž obsluhu konečné Pod Šancemi přenechává prodloužené lince 168. Téměř přesně o rok později, 3. listopadu 1985, je společně s otevřením prvního úseku trasy metra B (I.B Sokolovská – Smíchovské nádraží) na svém východním konci znovu zkrácena, tentokráte pouze do trasy Staroměstská – … – Ohrada.
Od 1. března 1988 se linka znovu prodlužuje z dosavadní konečné Ohrada skrze Koněvovu ulici na Spojovací, provedená úprava je však zanedlouho znovu anulována. K 23. listopadu 1990, kdy ve stejném dni dochází jednak k otevření tramvajové trati Ohrada – Palmovka a zároveň ke zprovoznění dalšího úseku trasy metra B (II.B Florenc – Českomoravská), je v rámci provedené reorgenizace linkového vedení povrchové dopravy v oblasti znovu zkrácena do obratiště Ohrada. Na následujících patnáct let je linka zproštěna všech dalších trvalých změn, pomineme–li zprvu dočasné, později definitivní, zřízení nové nácestné zastávky Právnická fakulta, které si vyžádalo drobné přeložení trasy v oblasti josefovského předmostí Čechova mostu.
Další úprava linku postihla 1. října 2005, přičemž její vedení ovlivnila výrazným zkrácením pouze do trasy Florenc – … – Ohrada. Ve zbývající části trasy, mezi konečnými Florenc a Staroměstská, je nahrazena prodlouženou stávající linkou 133, což naopak umožnilo omezit provoz linky 207 jejím zrušením v některých okrajových provozních obdobích (mizí velmi brzký ranní a polonoční provoz, není provozována ani v neděli dopoledne). Ve prospěch této souběžné linky je linka 207 oslabena ještě jednou, tentokrát se však jedná o oslabení skutečně radikální. V souvislosti s posílením provozu linky 133, spočívající v dílčím zkrácení intervalů během pracovních dnů a celotýdennímu vypravení kloubových autobusů, a zároveň se zřízením nové linky 175, dochází 30. srpna 2008 k jejímu trvalému zrušení a částečnému převedení nabízené kapacity na výše jmenované souběžné spoje.
Za poněkud zajímavých, a dodnes ne zcela uspokojivě objasněných okolností, je o tři roky později, 1. října 2011, přistoupeno k opětovnému zkrácení a oslabení linky 133, přičemž její výpadek částečně nahrazuje ke stejnému dni obnovená autobusová linka 207, která vyrazila na svou současnou trasu Staroměstská – Právnická fakulta – Nemocnice na Františku – Náměstí Republiky – Florenc – U památníku – Černínova – Ohrada s obvyklým celodenním a celotýdenním rozsahem provozu. Oproti všem dřívějším variantám se odlišuje především zajíždění na Náměstí Republiky, které si již za dob provozu linky 133 oblíbila nemalá skupina pravidelných cestujících.
Po obě období existence autobusové linky 207 byla obsluhována výhradně autobusy pražského Dopravního podniku, případně jeho předchůdců, přičemž ani v rámci plošných výpomocí z období konce 80. let není doloženo vypravení žádného autobusu lokálních závodů ČSAD, stejně tak jako použití autobusů nejrůznějších soukromých dopravců ve formě subdodávek, oblíbené z raných porevolučních let. Stejně tak byla v trvalém stavu všech variantách obsluhována standardními vozy, nedávnou dočasnou výjimku však představuje celotýdenní vypravení kloubových autobusů v rozmezí od 14. února 2012 do 31. března 2012, kdy linka 207 plnila funkci náhradní dopravy, doplňující oslabený tramvajový provoz na náměstí Republiky. Od roku 2015 se taktéž kloubové vozy na lince objevují o podzimních víkendech, tentokrát v rámci předvánočního posílení provozu.
1) – přibližně dnešní zastávka Vozovna Žižkov
2) – nedaleko současné tramvajové zastávky Chmelnice
3) – pozdější obratiště Pod Šancemi, dnes již opuštěná
4) – současná zastávka Nemocnice na Františku
5) – obrat probíhal jednosměrným objezdem ulicí U Kněžské louky