Jedna z nejmladších nočních linek PID, č. 511, vznikla původně pouze jako posilující spoj, zlepšující spojení v jedné z nejexponovanějších relací. Postupem času ale i její oblíbenost mezi nočními cestujícími stále rostla, čemuž jistě pomohly i relativně časté trvalé změny jejího vedení, které prozatím vždy bez výjimky měly jednoznačně pozitivní charakter – ať už se jednalo o rozšíření rozsahu provozu, vypravení kapacitnějších vozidel či prodloužení do vzdálenějších osídlených lokalit.
Žádného přímého předchůdce nynější noční linky 511 bychom ani při sebevětší snaze nenalezli. Poprvé se v pražských ulicích objevila na sklonku devadesátých let, konkrétně 25. ledna 1999, kdy kvůli neustále se rozvíjejícímu nočnímu životu v centru města už nadále nepostačovala stávající noční obsluha relace centrum › sídliště Jižní Město, zajišťovaná pouze linkou 505, provozovanou ve 40 minutovém intervalu. Nově zřízená linka 511 v trase Masarykovo nádraží – Hlavní nádraží – I. P. Pavlova – Pankrác – Budějovická – Na Rolích – Spořilov – Dědinova – Chodov – Na Jelenách – Opatov – Mikulova – Háje byla vypravována standardními vozy a její spoje vedly výhradně z Masarykova nádraží na Háje, v opačném směru její autobusy přejížděly manipulačně bez přepravy cestujících.
O nepříliš velkém významu tohoto spoje svědčí i fakt, že o Štědrém večeru a na Silvestra v letech 1999 a 2000 linka vůbec nevyjela. Jedinečnost linky posílila až všeobecná reorganizace nočního provozu, provedená k 1. září 2001. Zatímco ve své centrální části došla linka menší kosmetické úpravy, čímž je myšleno prodloužení z dosavadní konečné Masarykovo nádraží přes Bílou labuť do zastávky Florenc, v jižní oblasti města přestala obsluhovat Krč a Spořilov – nově se ze zastávky I. P. Pavlova vydala přímo po magistrále až do zastávky Dědinova, a dále se trasou U Kunratického lesa – Ke Kateřinkám – Háje napojila na zkrácenou linku 505, kterou pak v novém úseku Háje – Sídliště Petrovice – Nádraží Hostivař zcela nahradila. Ke stejnému datu na ni též poprvé vyjely kloubové autobusy.
Zrychlený charakter mezi centrem města a zastávkou Dědinova byl zčásti potlačen úpravou z 11. prosince 2005, kdy se na lince objevil jednosměrný závlek přes zastávky Pankrác, Pražského povstání a Vyšehrad. Takto postižena ale zůstala jen v méně exponovaném směru ze sídliště Jižní Město do centra města, v opačném směru nadále tyto zastávky míjela po magistrále.
K další celkové reorganizaci nočního provozu, která postihla i linku 511, došlo 30. srpna 2008, ta se však nyní týkala pouze autobusových linek, a to ve značně menší míře, než v roce 2001. Až do tohoto okamžiku dosud lze jednoznačně linku 511 charakterizovat jako linku radiální, po této úpravě se z ní stává linka diametrální, neboť již nadále není ukončena v centru města. Nově se z Masarykova nádraží vydává přes Náměstí Republiky, Vltavskou, Bulovku, Madlinu, Střížkov a Prosek do Čakovic, kde je ukončena. Svým novým vedením v této relaci zcela nahradila původní noční linku 509 a zčásti též linku 513, které naopak svůj charakter změnily v opačném slova smyslu – z původních diametrálních linek se staly linky radiální (509), případně se transformovaly na pouhé napaječe nočních tramvajových linek (513).
Již zmíněnou dlouholetou výsadou, kterou linka 511 disponovala, byl částečně zrychlený charakter linky mezi centrem a sídlištěm Jižní Město. Ta ji zčásti byla opět navrácena drobnou změnou trasy k termínu 1. července 2010, tehdy došlo ke zřízení zastávky Na Veselí, umístěné přímo na ulici 5. května přibližně na úrovni poloviny vzdálenosti mezi zastávkami Pražského povstání a Pankrác, což umožnilo tyto zastávky z jízdního řádu vyškrtnout. Zastávka Na Veselí ale vznikla na úkor parkovacích míst, jakých není v širším centru Prahy nikdy dost, proto byste ji v denních hodinách nejspíše hledali marně – v prostoru této zastávky mohou autobusy stanicovat pouze v období 0000 – 0500 hod., v jiné časy je zde povoleno krátkodobé i dlouhodobé parkování ostatních vozidel, což je posvěceno i místní úpravou provozu.