Zájemce o hlubší průzkum autobusové linky 160 je po celou dobu její existence nucen pátrat výhradně v severozápadní části Prahy, neboť právě s tamější čtvrtí Lysolaje je tento autobusový spoj již od šedesátých let dvacátého století neodmyslitelně spojen, a ani překotný vývoj sítě linek městské hromadné dopravy, který její počátky od současnosti dělí, neměl na její trasování téměř žádný vliv. Poslední léta však paradoxně krom nezanedbatelného rozvoje obsluhovaných oblastí přinesla též výrazný útlum intenzity provozu ve prospěch dalších, souběžně vedených linek veřejné dopravy.
Lysolaje po dlouhá léta ležely mimo hlavní trazitní tahy, spojující Prahu se vzdálenějšími destinacemi, a i jediná dnešní průjezdná komunikace, vedoucí skrz Lysolaje dále do Horoměřic, pochází až z dvacátého století. Místní obyvatelé tak zůstávali stran přepravních potřeb odkázáni pouze na vlastní nohy, od roku 1867 též mohli využívat železniční zastávku Podbaba, zřízenou na nově zprovozněné dálkové trati Praha – Drážďany. Železnice tak svou poměrně vysokou četností spojů zajišťovala na svou dobu velmi kvalitní dopravní obslužnost této lokality a rozhodně se těšila mezi cestujícími značné oblibě. V zastávce Podbaba přestaly vlaky zastavovat již roku 1949, v této době ale již bylo možné užívat autobusových spojů, vedených podél Vltavy, z nichž nelze nezmínit městskou autobusovou linku "P", spojující Prahu s obcí Suchdol. Ještě blíže Lysolajím vedla původně soukromá, toho času již znárodněná autobusová linka skrze Šárecké údolí, tvořící zárodek pozdější linky 116.
Samotná obec ale také nezůstávala o autobusové spojení ochuzena příliš dlouho – již od roku 19271) provozovala předválečná Autodopravní společnost pravidelnou linku v trase Dejvice2) – Lysolaje – Horoměřice – Statenice, označenou zpočátku číslem 2117, roku 1931 přeznačenou na 2013. Další údaje o tomto spojení pochází z roku 1947, kdy je téměř shodná linka Československých státních drah č. 3105 vedena v trase Dejvice, kon. st. el. dr.3) – Lysolaje, Pod hájem – Horoměřice – Statenice – Kamýk4) – Tursko. Během roku 1949 přešla přeznačením na 3015, po předání provozu národnímu podniku ČSAD k 1. květnu 1949 obdržela nové číslo 01317. V pozdějších letech se na lince objevuje též varianta spojů, vedená přes Jenerálku (a tedy zcela míjející Lysolaje), přesto však tato linka až do zřízení spojů městské dopravy plní pro Lysolaje funkci základní dopravní obsluhy. Roku 1968 je provoz již opět přečíslované linky ČSAD č. 01022 výrazně omezen právě ve prospěch nově vzniknuvších autobusových spojů městské hromadné dopravy.
Rok 1968 není ve vztahu k napojení Lysolají na síť pražské městské dopravy zvolen náhodně – právě k 1. lednu 1968 proběhlo první rozsáhlejší připojování okolních, dosud samostatných obcí, k hlavnímu městu, do kterých, jakožto nově vzniklých městských částí, vyvstala nutnost nové autobusové linky hromadné dopravy zavést. Lysolaje nezůstávaly opomíjeny nikterak dlouho, a již 29. ledna 1968 poprvé vyjíždí nová linka Dopravního podniku č. 160, obsluhující trasu Podbaba, Hotel International – V Podbabě – Břetislavka – Žákovská – Lysolaje, V Zátiší5).
Příznivci častých a rozsáhlých trvalých úprav linkového vedení rozhodně nebudou linku 160 řadit mezi své nejoblíbenější, neboť změna následující je též na dlouhá léta změnou poslední. Dne 13. srpna 1978 je z Podbaby prodloužena na tehdejší náměstí Říjnové revoluce k nově otevřené stanici Leninova, spadající k trase metra A. Na následujících více než 35 let se tak ustálila na trase Leninova – Podbaba – V Podbabě – Břetislavka – Žákovská – Lysolaje, pomineme-li v celkovém kontextu drobná překládání trasy do souběžných ulic, zřizování, posouvání či přejmenování zastávek, nebo krátkodobé výluky.
Právě dočasnými výlukami je po celý svůj aktivní život linka 160 neodmyslitelně provázena. Nepříznivá prostorová konfigurace Lysolajského údolí, kterým vede prakticky pouze jediná pozemní komunikace, má při každém zneprůjezdnění této ulice za následek výrazně delší objízdné trasy. Ke kompletním dlouhodobým uzavírkám Lysolajského údolí, případně navazující ulice V Podbabě, však z nejrůznějších důvodů (rekonstrukce komunikace, výstavba kanalizace…) v posledních letech docházelo opakovaně, např. v letech 1980 – 1984, 1986 – 1989, 1997, 1998 – 1999, 2006 – 2007 a 2010 – 2011. Prakticky jedinou možnou objízdnou trasu představuje vedení přes Suchdol, který s městskou částí Lysolaje spojuje Sídlištní ulice, ta se však pravidelné obsluhy hromadnou dopravou dočkala až roku 2011, kdy jí začala být vedena příměstská linka 359.
Zanedlouho se do Sídlištní ulice v trvalém stavu vydává též městská linka 160. Provedenou úpravou linkového vedení z 2. března 2014 se její vybrané spoje během pracovních dnů prodlužují až do současné trasy Dejvická – Podbaba – V Podbabě – Břetislavka – Žákovská – Lysolaje – Sídlištní – K Drsnici – Suchdol – Zemědělská univerzita – K Horoměřicům – Výhledy, tedy o stejný úsek, který dosud obsluhovala příměstská linka 359. Večerní a víkendové spoje jsou ale nadále vedeny pouze v původní, zkrácené, verzi trasy mezi konečnými Dejvická a Lysolaje.
Po celou svou historii provázel linku 160 provoz autobusů standardní délky pražského Dopravního podniku, až donedávna výhradně vysokopodlažní, neboť podjezd pod železniční tratí, kterým je na svém východním konci vyústěna ulice V Podbabě, není pro nízkopodlažní autobusy klasické délky průjezdný. Novinkou poslední doby je však oběhové provázání s dalšími příměstskými linkami v okolí terminálu Dejvická, které jsou obsluhovány midibusy a zajišťují tak některé spoje i na lince 160. Na souběžných příměstských linkách, vedoucích skrze Lysolaje (např. 355, 359) je však v současnosti již tak intenzivní provoz, že původní stálice 160 obsahovala pouze několik málo doplňkových spojů, které od sebe málokdy dělily kratší než hodinové intervaly. Větší rozsah provozu jí tak byl navrácen až v souvislosti s jejím prodloužením z Lysolaj na konečnou Výhledy, k témuž datu, 2. březnu 2014, se též na naprostou většinu spojů začaly vypravovat midibusy.
1) – některé zdroje uvádí linku zřízenu již k roku 1926
2) – ukončena u konečné tramvají Podbaba
3) – zkratka označuje "konečnou stanici elektrické dráhy"
4) – Kamýk je sice již od roku 1859 sloučen s Velkými Přílepy, v jízdním řádu je však uváděn jako samostatná obec
5) – odpovídá dnešní zastávce Lysolaje