Městská autobusová linka čísla 214 nepatřila v žádné z existujících verzí k nejvýznamnějším spojům pražské městské hromadné dopravy. Jediným společným prvkem, který obě její provozované varianty spojuje, je jejich příslušnost k západním částem hlavního města. Naopak z hlediska rozsahu provozu, druhu linky či funkce, kterou v daný okamžik plnila, se vzájemně zásadně odlišují. Ve své poslední provozní podobě byla zřízena poměrně rychle a neočekávaně, nadcházející termín celoplošných trvalých změn ale zanedlouho vedl k jejímu opětovnému zrušení.
Výstavba a uvedení do provozu první části trasy metra A, úseku I.A Leninova – Náměstí Míru, značnou měrou zkvalitnila obsluhu zejména levobřežní části Prahy. Na každé dokončení dalších úseků tohoto kapacitního dopravního prostředku tak obvykle logicky navazuje celoplošná reorganizace vedení linek povrchové dopravy, zaměřená zejména na koncentraci spojů do terminálů, v nichž lze uskutečnit přestup. Často ale dochází k úpravám i ve vzdálenějším okolí, které se na první pohled může jevit jako takovou stavbou nedotčené. Zářným příkladem takové situace je právě zřízení linky 214, která dne 14. srpna 1978 (tj. nejbližší pracovní den, následující po datu 12. srpen 1978) vyráží na trasu Petřiny – Větrník1) – Vypich – Bílá Hora – Karlovarská silnice2) – Ruzyně, Uhelné sklady.
Netradiční datum zahájení provozu linky napovídá, že linka byla provozována pouze během přepravních špiček a dopoledního sedla pracovních dnů. Pro plnění její primární funkce, tedy obsloužení čerstvě dokončeného areálu uhelných skladů, ležícího na západním okraji hlavního města nedaleko silnice do Hostivice, takový rozsah provozu zcela postačoval, a případná úseková frekvence ve zbylé části trasy nikdy neměla pro vytížení linky zásadní význam. Lepšímu zabřednutí do sítě ostatních linek hromadné dopravy nepomáhala ani nízká četnost spojů, její interval v žádném období neklesal pod cca 35 – 40 minut, spoje byly naopak přímo vedeny v takových polohách, aby pro jejich zajištění postačoval jediný autobus.
Nedlouho po jejím zavedení, k 21. květnu 1980, dochází k omezení rozsahu jejího provozu pouze na špičky pracovních dnů. Pomineme-li však drobnější úpravy, spočívající ve zřizování, přesouvání či změnách charakterů nácestných zastávek, lze prohlásit, že se v této variantě bez jediné trvalé změny dožívá až ukončení svého provozu. Ve druhé polovině devadesátých let je v návaznosti na utlumení činnosti uhelných skladů a jejich následného úplného uzavření postupně omezována, až je 28. června 1996 její provoz trvale ukončen. Těsně po jejím zrušení není nijak nahrazena, oblast bývalého areálu uhelných skladů, která je dnes zaplněna nově vzniklým logistickým parkem, je v současnosti obsluhována zejména příměstskou linkou č. 347 prostřednictvím nedaleké nácestné zastávky Na Hůrce.
Autobusy, nosící na sobě označení linky 214, do pražských ulic opětovně zavádí soubor celoplošných změn, který v závěru roku 2011 postihl zejména jihozápadní část hlavního města. Původní záměr organizátora systému integrované dopravy spočíval v jednorázovém posílení existující linky 225 na přibližně dvojnásobný počet spojů ve všech provozních obdobích. Takový krok však zároveň zahrnoval i zřízení hned několika různých variant spojů téže linky, které by se od sebe lišily nejen částečným pásmovým zkracováním, ale také zajižděním či nezajížděním do nácestných obratišť. Tyto verze by od sebe ani nebyly odlišeny různými provozními obdobími, naopak se uvažovalo o jejich souběžném provozování.
Pro zachování alespoň minimální míry přehlednosti pro pravidelné i náhodné cestující je nakonec přistoupeno k variantnímu opatření, kdy dochází k reorganizaci provozu formou zřízení "páteřní trojlinky"3) 108 + 214 + 225. Linka 214 je tedy 11. prosince 2011 znovu zřízena, přičemž vyráží na trasu Nové Butovice – Malá Ohrada – Píškova – Nad Malou Ohradou – Píškova – Luka – Vackova – Stodůlky – Bavorská – Slánská – Bazovského – Za Slánskou silnicí – Reinerova – Bílá hora, kterou obsluhuje v klasickém režimu celodenního a celotýdenního provozu. Uvedená trasa zároveň reprezentuje poslední provozní stav, žádná další trvalá změna, která by vedení linky jakkoli ovlivnila, se za její existence už udát nestihla.
Při příležitosti zprovoznění úseku metra V.A (Dejvická – Nemocnice Motol) dochází v celé západní oblasti hlavního města k rozsáhlým změnám linkového vedení povrchové dopravy, přičemž mezi jedno z přijatých opatření patří i konsolidace relativně nedávno vzniklého svazku linek 108 + 214 + 225. Právě s linkou 214, která v rámci tohoto svazku měla spíše doplňkový charakter, se v pozměněném systému již nadále nepočítá, a k termínu provedených změn, tedy k 7. dubnu 2015, je trvale zrušena. Společně se souběžnou linkou 225, jejíž provoz se při této příležitosti taktéž ukončil, byla nahrazena nově zavedenou linkou 142.
Po obě období existence autobusové linky 214 byla obsluhována výhradně autobusy pražského Dopravního podniku, případně jeho předchůdců, přičemž ani v rámci plošných výpomocí z období konce 80. let není doloženo vypravení žádného autobusu lokálních závodů ČSAD, stejně tak jako použití autobusů nejrůznějších soukromých dopravců ve formě subdodávek, oblíbené z raných porevolučních let. Stejně tak byla v trvalém stavu všech variantách obsluhována standardními vozy, zejména v závěrečném období její první existence a po celou dobu trvání jejího druhého provozu však všechny její spoje zajišťovaly přejezdy z ostatních linek a své vlastní "kmenové" vozy dlouhodobě neměla.
1) – současný název Nad Markétou
2) – nynější zastávka Jiviny
3) – oficiální propagační materiál organizace ROPID