Autobusová linka 197 vyrazila do pražských ulic jako jedna z posledních nově zřízených diametrálních linek, avšak ve své pozdější, potažmo i dnešní podobě, ji lze charakterizovat jako tangenciální linku s několika vzájemně se překrývajícími místně-obslužnými relacemi. Zejména v posledních letech byl její význam uměle zveličován převáděním spojů z dalších souběžných linek, čímž se z nedávné role pouhé špičkové posily exponovaných úseků povlovným zabředáváním do sítě linkového vedení stala pro řadu cest nepostradatelnou.
Jakkoli ironické se to může zdát, nová diametrální linka se objevila v souboru změn, uskutečněných při příležitosti uvedení do provozu prvního úseku trasy metra C (I.C Sokolovská – Kačerov), prostředku, mezi jehož primární úlohy patřilo právě zajištění co možná největšího podílu přepravních vztahů, vedených přes centrum města. Větší množství do té doby oblíbených radiálních a diametrálních autobusových spojů padlo prodloužení metra za oběť (městské autobusy například zcela opustily Václavské náměstí).
Možná právě proto se zřízená linka 197 zprovozněné trase metra prozřetelně vyhýbala. Dne 10. května 1974 poprvé obsloužila trasu Liberecká – Vychovatelna – Dopravní podniky1) – Revoluční – Náměstí Krasnoarmějců2) – Národní divadlo – Palackého náměstí – Podolská vodárna – Ve Studeném – VÚ A. S. Popova3) – Novodvorská. Zatímco pro severní oblast představuje zbrusu nové spojení, ve vztahu ze sídliště Novodvorská k centru města lze spatřit zejména náhradu zrušené překryvné linky 144, respektive 244, jenž toto sídliště spojovala s Václavským náměstím, a přestože je trasa nové 197, která prakticky neopouštěla nábřeží Vltavy, jen slabou náhradou za toto zrušené spojení, jednalo se o jediný přímý spoj do centra města. Drobnou korekcí trasy prošla 10. ledna 1977, kdy z Liberecké pokračovala přes sídliště Prosek až do obratiště Průjezdní4).
Zatímco v oblasti sídliště Prosek zůstala linka 197 zachována i později, neboť v téže trase spojovala tento hustě zalidněný obytný celek se stanicí metra C Fučíkova linka 187 (kterou tak lze považovat za jejího nástupce), obyvatelé Hodkoviček o přímé spojení s centrem města záhy přišli. 15. prosince 1982 se náhle zřítila část opěrné zdi Smetanova nábřeží, které se tak následně dlouhodobě (téměř na jeden rok) pro veškerou dopravu zneprůjezdnilo. Dlouhá diametrální linka 197 se tak rozdělila na dvě spolu neincidující části, zatímco severní větev, operativně zkrácená ke stanici Staroměstská, téměř okamžitě získává vlastní označení 187, číslo 197 zůstává zachováno pro její jižní část. Od zmíněného termínu je tedy provozována v polookružní trase Novodvorská – … – Palackého náměstí – Jiráskovo náměstí – Karlovo náměstí – Palackého náměstí – … – Novodvorská s fiktivní konečnou v zastávce Jiráskovo náměstí.
Ani tato trasa nezůstává lince zachována nijak dlouho, zanedlouho její vedení ovlivní další úprava silniční infrastruktury v jejím okolí. Dne 15. prosince 1983 byl zprovozněn nový most Antonína Zápotockého5), spojující Braník a Zlíchov, čímž se otevřely zcela nové možnosti vedení autobusových linek v přilehlých částech. Autobusová linka 197 tak opouští svou osvědčenou trasu po vltavském nábřeží a je přesměrována do trasy Anděl – Ženské domovy – Konvářka – Lihovar – Ve Studeném – VÚ A. S. Popova – Novodvorská – Sídliště Lhotka – Nové Dvory – Přírodní – Sídliště Libuš. Zatímco protažení z Novodvorské na Libuš se obešlo bez výraznějšího omezování dosud provozovaných souběžných linek, na druhém konci trasy zcela nahradila tehdejší autobusovou linku 211 (Anděl – Ženské domovy – Konvářka – Lihovar), která byla ke stejnému datu zrušena6).
Následující měsíce pak přinesly další prodlužování trasy ze svého východního konce – dne 2. června 1984 ze zastávky Pavlíkova neodbočila vpravo do obratiště Sídliště Libuš, nýbrž zamířila vlevo do staré Libuše, kde její trasa končila v zastávce Masokombinát Libuš7). 7. listopadu 1984 pak se smíchovskou křižovatkou Anděl spojila i nezanedbatelnou část Jižního Města – trasu linky obohatil úsek Anděl – … – Masokombinát Libuš – Na Proutcích – Na Jelenách – Budovatelů – Na Sádce – Litochlebské náměstí – Protivova8) – Kosmonautů. Dlužno podotknout, že v této době je již čtyři roky celé Jižní Město obslouženo metrem a staršími kapacitními autobusými linkami, kterým vyhlídková jízda přes Chodov, Libuš a Hodkovičky nemohla (a ani neměla v úmyslu) v hromadnější každodenní dojížďce konkurovat.
V této trase pak zůstala bez významnějších změn trasy téměř 25 let, pomineme–li postupné zřízení několika nových nácestných zastávek (např. U Staré pošty – 1. července 2004, Chýnovská – 1. června 1999, Pod Chodovem – 26. února 2006, Bachova – 1. srpna 1997). Další úprava vedení tak linku postihla až 1. září 2009, společně s drtivou většinou ostatních autobusových linek v oblasti. Nadále byla k vidění v trase Smíchovské nádraží – Lihovar – … – Pavlíkova – Libuš – U Tří svatých – Kunratice – Šeberák – Volha – Petýrkova – Chodov. Jednotlivé úpravy konkrétních úseků samozřejmě vyvolaly nutnost změny i ostatních linek, vztah Na Knížecí – Lihovar – Braník tak například nově zajišťovala linka 121, naopak přesměrování přes Kunratice umožnilo zkrátit tehdejší linku 114, a jelikož nová 197 také převzala úlohu posily exponovaného vztahu Chodov – vysokoškolské koleje Jižní Město, mohla se též z okolí zcela odklonit dosud provozovaná linka 122. Za pozornost stojí skutečnost, že úsek Chodov – Háje zůstal prozatím zcela bez náhrady, což se ale mělo záhy změnit.
Příležitostí k dalším změnám se stala rekonstrukce kunratické ulice K Šeberáku, což vyvolalo nutnost odklonu linky 197 – ta od 16. února 2010 celé Kunratice objíždí, přesměrováním po původní trase přes Sídliště Písnice a Kunratickou spojku. Přestože se prozatím jednalo o pouhou dočasnou trasu s předpokladem zpětného navrácení po dokončení oprav, během března 2010 došlo ke zřízení nové linky 293, spojující Kunratice s Chodovem, a spoj 197 by tak v této relaci byl nadbytečný. Odklon linky 197 přes Kunratickou spojku byl za definitivní prohlášen k 10. květnu 2010, což bylo ještě potvrzeno opětovným zřízením původní zastávky U Studánky.
V této souvislosti je vhodné upozornit na poměrně zajímavou organizaci provozu na takto vedené lince 197. Bez nadsázky lze říci, že samotné číselné označení 197 pod sebe pouze sdružovalo až čtyři (!) varianty vzájemně spolu vůbec nekorespondujících provozních úseků – konkrétně šlo o tyto:
plná trasa Smíchovské nádraží – Chodov, provozované kloubovými autobusy pouze v pracovní dny cca 5 – 21 hod.
vložené spoje ve směru a úseku Nové Dvory – Smíchovské nádraží, provozované standardními vozy pouze v ranní špičce pracovních dnů.
"vysokoškolské spoje" Chodov – Volha, provozovaná standardními autobusy pouze v pracovní dny cca 5 – 23 hod.
víkendový provoz Smíchovské nádraží – Sídliště Lhotka, ve standardních autobusech, v sobotu cca 8 – 21 hod., v neděli 13 – 21 hod.
Všechny čtyři varianty pak na lince zůstaly zachovány až do jejího sloučení s linkou 198 (viz níže), nicméně vysoká míra variace pásmování spojů je lince vlastní dosud (v současnosti jsou provozovány tři různé verze zkrácených spojů).
Nedávné spuštění nové "metropolitní sítě", které proběhlo 1. září 2012, se sice obešlo bez dalších změn jejího vedení, její provoz však ovlivnilo zrušení souběžné linky 198, jejíž bývalé spoje se staly součástí linky 197. Větší úpravy ale linku postihly ve druhém kole celoplošných změn, prezentovaných jako doladění metropolitní sítě, ovlivňující linkové vedení především v jihovýchodní části města. Součástí těchto rozsáhlých úprav bylo i trvalé zrušení linky 154, kterou však v téměř celé trase nahradila prodloužená linka 197 – ta je tak od 29. června 2013 dodnes provozována v trase Smíchovské nádraží – Lihovar – Ve Studeném – Jílovská – Novodvorská – Sídliště Lhotka – Nové Dvory – Přírodní – Jirčanská – Sídliště Písnice – U Studánky – Na Jelenách – Chodov – Benkova – Donovalská – Brechtova – Háje.
1) – Prostor současného terminálu Vltavská.
2) – Náměstí Krasnoarmějců je dnešní Palachovo náměstí, avšak přilehlé zastávky nesou název Staroměstská.
3) – Zastávka VÚ A. S. Popova byla pojmenována po přilehlém výzkumném ústavu – dnes Výzkumný ústav železniční, a.s. (VÚZ), avšak zastávka se nyní jmenuje Jílovská.
4) – Přestože po celou dobu ukončování a obracení spojů v této zastávce, potažmo obratišti, nebyl název Průjezdní změněn, dnes mají přilehlé nácestné zastávky název Letňanská.
5) – Nyní Barrandovský most.
6) – Archivní materiály se v této oblasti poněkud rozchází – některé hovoří o pouhém přečíslování linky 197 na 187 v celé trase Novodvorská – Průjezdní již k 16. prosinci 1982 a zřízení "nové" linky 197 ke stejnému datu, avšak most Antonína Zápotockého tehdy ještě neexistoval, stejně jako je doložen provoz linky 211 až do 14. prosince 1983. Jiné prameny uvádí v blíže nespecifikovaném okamžiku provoz linky l. 197 pouze z Novodvorské na Jiráskovo náměstí a náhradu 187 jen v části Staroměstská – Průjezdní, v těchto přehledech se též od prosince 1982 objevuje linka X-197 Novodvorská – Nádraží Braník. Uvítám proto jakékoli upřesnění nebo doplnění.
7) – Nyní obratiště Sídliště Písnice.
8) – Nyní zastávka Hněvkovského.