Městská autobusová linka č. 253 se v síti pražské hromadné dopravy objevila postupně ve dvou podobách, přičemž se v každé z nich jednalo o linky odlišných charakterů, provozovaných v různých částech hlavního města. V obou dvou případech však její zřízení do určité míry souviselo s prodloužením či provozní úpravou trasy C pražské podzemní dráhy, přestože k ní po většinu doby své existence vlastně vůbec nevedla. Teprve v nedávné minulosti přejala v návaznosti na přerozdělení jednotlivých číselných intervalů různým druhům autobusových linek zcela jinou funkci.
Dne 8. listopadu 1980 vstupují v účinnost rozsáhlé trvalé změny vedení linek povrchové dopravy, týkající se především oblasti sídliště Jižní Město a přilehlého okolí. Termín není zvolen nikterak náhodně, ke stejnému dni je totiž zprovozněn jeden z dosud nejvýznamnějších úseků pražského metra, II.B Kačerov – Kosmonautů, přičemž nový kapacitní dopravní prostředek k sobě logicky stahuje velké množství autobusových linek, a naopak původní vytížené svazky linek, dříve vedené v jeho stopě, téměř stoprocentně nahrazuje. Celá rozsáhlá oblast sídliště však nemůže zůstat závislá pouze na metru, a proto i v nové síti autobusových linek nalezneme několik čistě lokálně obslužných spojů. Jedním z nich je i nově zřízená linka 253, vedená v trase Jižní Město – Kosmonautů – Zupkova1) – Družby – Protivova2) – Modrá škola – Kosmonautů – Jižní Město. Linka vyráží v celodenním a celotýdenním provozu, přičemž jsou obsluhovány oba dva směry tohoto polookruhu.
Hlavní motivací nového linkového vedení na Jižním Městě byla snaha zamezit nárazovému přetěžování dlouhých tranzitních linek pouhou úsekovou frekvencí, čeho mělo být dosaženo jejich převedením z hlavních komunikací, vedoucích skrz sídliště, do méně významných vedlejších souběžných ulic (typicky oblast zachované vilové zástavby původní obce Háje okolo ulice Květnového vítězství), a přenechání rozvozu cestujících od stanic metra ke vzdálenějším osídleným lokalitám na zvláštních obslužných linkách, zřízených výhradně za tímto účelem. Do druhé jmenované skupiny spadají například nově zavedené či přesměrované linky 190 (polookruh Jižní Město – Šperlova – Jižní Město), 226 (od stanice Družby dále skrz sídliště k Jižnímu Městu), 239 (Libuš, masokombinát – Družby – Prašná – Jižní Město) či linka 253.
Patrně pro nevhodnou volbu četnosti a počtu spojů, vedených na těchto krátkých napaječích, však pro místní usedlíky určené linky jimi nebyly příliš využívány (ti tak volili některé z mála zbylých průjezdných radiálních linek, obsluhující danou relaci, případně i delší pěší docházku od stanice metra), a tak se od tohoto systému postupnými úpravami upustilo. Právě linky 253 se týkají dvě, krátce po sobě jdoucí trvalé změny, nejprve je od 2. února 1981 polookružní charakter linky potlačen jejím zkrácením pouze do úseku Jižní Město – Kosmonautů – Zupkova – Družby – Protivova – Modrá škola – Kosmonautů, ani v této trase nezůstává provozována nijak dlouho, a hned následující rok, 27. listopadu 1982, je trvale zrušena a v části své trasy do určité míry nahrazena prodloužením nebo přesměrováním linek 227, 239 a 267.
Okolnosti, které linku s označením 253 do pražských ulic navrátily, opět souvisí s pražským metrem, potažmo s trasou C. Během 70. a 80. let se metro stávalo stále exponovanějším dopravním prostředkem, čím dál hlouběji zabředávajícím do systému městské hromadné dopravy, přičemž zejména trasa C, spojující s centrem sídlištní komplex Jižní Město, se v určitých provozních obdobích pomalu dostávala až na samotnou hranici svého výkonu. Některá nová sídliště v přilehlých oblastech tak pro zamezení jejího úplného přetížení nebyly napojeny autobusovými linkami k nejbližší stanici metra této trasy, jak dosud bylo zvykem, ale kromě klasických napaječů vznikaly i linky, mající za účel dovézt cestující ke vzdálenějším zastávkám dalších druhů dopravy – jedná se např. o linky 154 a 271, obsluhující sídliště Petrovice, linku 145 na sídlišti Košík, a konečně linky 153, 210 a 253 v oblasti Modřan.
Právě poslední tři jmenované spoje nabízely nově vystavěnému velkokapacitnímu obytnému celku alternativní spojení k trase metra B, které, ačkoli se tak na první pohled jevit nemusí, je dodnes atraktivní srovnatelnou cestovní dobou ve vztahu k centru města, ke kterému leží cílová stanice Smíchovské nádraží výrazně blíže. Námi sledovaná linka 253 se však obsluhy této relace ujímá až od 31. srpna 1987, kdy v přepravních špičkách pracovních dnů vyráží na trasu Smíchovské nádraží – Nádraží Braník – Černý kůň – Zátišská – Družná – Sídliště Modřany3) – Petržílova – Na Beránku. Společně s linkou 170 se též jedná o vůbec první formu obsluhy městskou hromadnou dopravou čerstvě osídlené části modřanského sídliště, dodnes nazývané Na Beránku.
Poněkud překvapivě se lince 253 nestaly osudnými plány na spojení s jinou smíchovskou linkou, nýbrž snaha o koncentraci všech městských autobusových linek do co nejužšího číselného intervalu. 29. dubna 2017 je linka 253 ve své stávající podobě přečíslována na tehdy neobsazené číslo 190. Změna číselného označení je ale fakticky jedinou změnou, která danou linku k tomuto termínu postihla, žádný další parametr jako rozsah provozu nebo trasa modifikován není. Společně s linkou 253 se téhož data přeznačily i další městské autobusové linky, provedenou úpravou totiž dochází k uvolnění rozmezí čísel 251 – 299, která jsou ještě téhož roku zaplněna linkami školními.
Se zahájením následujícího školního roku, tedy od 4. září 2017, je skutečně pod číslem 253 zřízena školní linka, obsluhující trasu Štěrboholy – Škola Dubeč. Nejedná se však o zbrusu nové spojení, fakticky jde pouze o přečíslování dříve provozované linky 553. Obdobně jako u ostatních, souběžně přečíslovaných školních spojů, ani v tomto případě nedochází oproti její předchůdkyni k žádné úpravě trasy, zachován zůstal i rozsah provozu, který představoval jeden ranní spoj v uvedeném směru a jeden spoj odpoledne zpět. Tomuto obsazení čísla 253 ale nijak dlouhý život dopřán nebyl, již k 1. září 20184) je provoz této školní linky trvale ukončen a nahrazen čerstvě prodlouženou a odkloněnou klasickou městskou linkou 228, která i tento dílčí přepravní vztah plně přebírá.
Po obě období existence autobusové linky 253 byla obsluhována výhradně autobusy pražského Dopravního podniku, přičemž ani v rámci plošných výpomocí z období konce 80. let není doloženo vypravení žádného autobusu lokálních závodů ČSAD, stejně tak jako použití autobusů nejrůznějších soukromých dopravců ve formě subdodávek, oblíbené z raných porevolučních let. Z hlediska druhů vypravovaných vozidel je situace přeci jen o trochu zajímavější, standardní vozy se na lince držely během celé doby jejího angažmá na Jižním Městě a se shodnými vozidly i posléze obnovila provoz v oblasti Modřan. Od 4. září 1989 je však zahájen smíšený provoz standardních a článkových autobusů, které hned 4. prosince 1989 střídá výhradně vypravování kloubových vozů, trvající na lince až do jejího zrušení. Novodobé školní angažmá linky 253, trvající od 4. září 2017 do 1. září 2018, se naopak konalo plně v režii standardních vozů.
Je však nutné podotknout, že zejména v posledním desetiletí se na lince 253 často objevovaly vložené spoje, plnící úlohu náhradní dopravy za dočasně vyloučenou tramvajovou trať, na které byly zpravidla nasazovány autobusy běžné délky, ve standardních vozech byl také zpočátku 21. století veden víkendový provoz v období letních školních prázdnin, počínaje létem 2008 je však od této praxe upuštěno. S kloubovými autobusy se též pojí ještě jedna zajímavost, týkající se linky 253 – právě sem vyjel 30. června 1999 poslední běžně vypravený autobus typu Ikarus 280 č. 4544, příslušící provozovně Řepy, provoz této typové řady byl pak následující den definitivně ukončen formou slavnostního rozloučení, které proběhlo na nedaleké lince 215.
1) – současná zastávka Ke Kateřinkám
2) – zastávka, později nazvaná Hněvkovského
3) – současný název Poliklinika Modřany
4) – během letních prázdnin linka provozována, s ohledem na svůj školní charakter, nebyla, posledním dnem faktického provozu linky se tak stal již 29. červen 2018