Pražská autobusová linka 162 je zářným příkladem spoje, typického pro systém místní hromadné dopravy. V téměř neměnné trase již přes čtyřicet let zajišťuje pravidelné každodenní spojení okrajové městské části s atraktivnějším zbytkem české metropole, přičemž jediné úpravy, které na ní během jejího života probíhaly, byly prováděny v těsné příčinné souvislosti s rozvojem dalšího páteřního dopravního prostředku. Právě v případě linky 162 však tuto neměnnost nelze hodnotit čistě pozitivně, neboť způsobovala kuriózní situaci, kdy ještě na počátku 21. století existovala celá čtvrť, z níž nebylo možné prostředky MHD přímo dojet k jakékoli stanici metra.
Dříve samostatná obec Dolní Chabry, ležící na severním okraji pražského katastru, mohla dlouhá léta těžit ze své relativně výhodné polohy, neboť se nacházela na významném tranzitním silničním tahu, vedoucím z hlavního města dále směrem k Mělníku. Již v roce 1912 tak místní obyvatelé mohli využít služeb soukromé autobusové linky Praha – Mělník, jejíž provozovatel se snažil rozšířit svou klientelu také obsluhou nácestných obcí, a proto nejen u Dolních Chaber tak zřídil zastávku. Po první světové válce, počínaje rokem 1922, zajišťuje spojení na této trase poštovní linka č. 682, která se dožívá jak předání Československým státním drahám v roce 1933, tak i poválečnému převzetí provozu všech autobusových linek státním podnikem ČSAD, a svůj provoz končí až v závěru devadesátých let.
Tutéž komunikaci však až do zprovoznění dálnice D8 užívalo mnoho dalších dálkových i příměstských autobusových linek, jejich význam pro obsluhu Dolních Chaber však postupem času, společně s posilováním městské dopravy, stále více slábl. Přímo pro obsluhu nitra obce je v roce 1956 zřízena nová regionální linka ČSAD č. 01032, obsluhující trasu Praha, Kobylisy, k. st. el. dr. 1) – Horní Chabry 2) – Čimice, obec. Linka, provozována pouze během všedních dnů, je během svého života upravena pouze roku 1958, od kdy její vybrané spoje (pouze v rozsahu "zveřejněných" nájezdů a zátahů do garáží) vezou cestující až na Florenc. Souběžně se zřízením linky městské dopravy, která její přepravní funkci přebírá, je roku 1969 její provoz trvale ukončen.
Krátce po připojení Dolních Chaber k hlavnímu městu (součástí Prahy jsou od 1. ledna 1968) je především pro její obsluhu dne 2. června 1969 zřízena nová autobusová linka 162. Svou trasu, kterou lze charakterizovat výčtem významných zastávek Kobylisy, vozovna – Dolní Chabry3) – Dolní Chabry, MNV2) – Dolní Chabry, mateřská škola4), oproti své regionální předchůdkyni obsluhuje v režimu celodenního a celotýdenního provozu. Nehledě na postupné rozšiřování sítě pražského metra, jehož trasa C se pozvolna dostávala stále blíže k severní části města, si linka 162 více než dvacet let zachovává svou prvotní, neměnnou podobu.
Dvojice drobnějších úprav trasování linku postihuje až počátkem devadesátých let. Od 20. prosince 1990 se všemi spoji prodlužuje do trasy Ke Stírce – Sídliště Kobylisy – Vozovna Kobylisy – … – Dolní Chabry4), čímž je nově umožněn kratší a pohodlnější přestup na svazek bohnických a čimických kapacitních autobusových linek, jedoucích přímo k terminálu Nádraží Holešovice. 28. srpna 1993 následně dochází k jejímu prodloužení v chaberské části trasy, z původní konečné Dolní Chabry, která vzápětí získává, již jakou pouhá nácestná zastávka, nový název Bílenecké náměstí, pokračuje o jednu zastávku dále do nově zřízeného obratiště Dolní Chabry.
Pozornost jistě budí dobové netradiční ukončení autobusových linek 162 a 175. Ačkoli je do oblasti po dlouhé a náročné výstavbě dovedena trasa C pražské podzemní dráhy, a u její stanice Kobylisy je vybudován nový přestupní terminál, který užívá mnoho městských i příměstských autobusových linek, právě dvě dříve jmenované se nadále obrací v nedalekém obratišti Ke Stírce, tvořeným jednosměrným objezdem bloků domů. Příčinu tohoto nelogického stavu, kdy některé spoje zastavují v odlišných zastávkách, než většina ostatních, lze hledat v obavách z nedostatečné kapacity odstavných ploch autobusového obratiště Kobylisy. Po krátkém zaběhnutí provozu se však ukázala neopodstatněnost takových úvah, a tak je od 15. října 2005 obratiště Ke Stírce zcela opuštěno a linka 162 odkloněna do současné trasy Kobylisy – Sídliště Kobylisy – Vozovna Kobylisy – Počeradská – Osecká – Bílenecké náměstí – Dolní Chabry.
Od 26. února 2006 relaci Kobylisy – Dolní Chabry během přepravních špiček a dopoledních sedel pracovních dnů posiluje též nově zřízená částečně souběžná linka 169, která převzala též několik špičkových spojů námi sledované linky 162. V nedávné době5) sice organizátor systému integrované dopravy veřejně deklaroval záměr provoz linky 169 trvale zrušit (případně výrazně omezit)6) a obsluhu východní oblasti Dolních Chaber nahradit přesměrovanou linkou 162, která by nově projížděla obslužnými komunikacemi skrze současnou obytnou zónu. Po silném odporu místních obyvatel a zastupitelstva MČ Dolní Chabry se ale nadále s takovým opatřením v brzké budoucnosti neuvažuje7).
Provoz linky 162 je po celou dobu její existence spjat s autobusy pražského Dopravního podniku, případně jeho předchůdců – není tedy zaznamenáno plánované obsluhování místními provozovnami státního podniku ČSAD, ani žádným ze soukromých dopravců, působících na městských linkách zejména zkraje devadesátých let ve formě subdodavatelů městského majoritního dopravce. Stejně tak byla ve všech variantách vypravována autobusy běžné délky, nelze však vyloučit sporadický výskyt článkových vozů, typicky vystavených jako záložní či pohotovostní vozidla.
1) – konečná stanice elektrické dráhy
2) – odpovídá současné zastávce Osecká
3) – nyní zastávka Prunéřovská
4) – pozdější názvy Dolní Chabry, po r. 1993 Bílenecké náměstí
5) – bezprostředně před termínem spuštění tzv. metropolitní sítě PID v září 2012
6) – Chaberský zpravodaj č. 7/2012, Chaberský zpravodaj č. 1/2013, Chaberský zpravodaj č. 2/2013, Chaberský zpravodaj č. 3/2013
7) – Chaberský zpravodaj č. 5/2013