Těžko hledat zářnější příklad tangenciální linky, než právě pražskou autobusovou linku 165, kterou lze bezesporu označit za typického zástupce této skupiny. Ve své trase, v níž kolmě přetíná většinu základních radiálních tahů, projíždí hned několika okrajovými městskými částmi jihovýchodu a jihu města, jimž nabízí rychlé a přímé spojení s okolními atraktivními lokalitami. Neméně zajímavým faktem je, že tuto funkci plnila již těsně po svém zřízení, a nejedná se tedy o klasickou radiální či diametrální linku, kterou do této podoby přetvořil až nedávný vývoj.
Jednoznačného předchůdce linky 165 najdeme v regionální lince státního podniku ČSAD č. 01113, která již v roce 1960 vyjíždí na trasu Vršovice, Moskevská – Spořilov, kon. st. el. dr. – Chodov, u lékárny – Šeberov, hostinec – Hrnčíře, hřbitov – Kunratice – Libuš – Modřany, Na samotě – Modřany, škola – Modřany, závod. Tvoří ji však jen velmi omezený počet spojů, vedených pouze v přepravních špičkách pracovních dnů v polohách, které nejvíce vyhovují návozu pracovníků modřanských strojíren do a z okolních obcí, do koncového úseku mezi konečnou stanici elektrické dráhy na Spořilově a garáže ČSAD ve Vršovicích pokračují jen některé z nich. V pozdějších letech je též doložen provoz vybraných spojů pouze mezi zastávkami Kunratice, škola a Spořilov, resp. Vršovice, které modřanskou část trasy neprojíždí. Po celou dobu své existence se ale žádné silnější role v systému nedočká, a v návaznosti na nadcházející události je v roce 1970 její provoz ukončen přetvořením na linku městské hromadné dopravy.
Od 1. června 1970 na zrušený regionální spoj navazuje nová městská autobusová linka č. 165, zavedená v trase Kunratice, Šeberák – Kunratice – U třech svatých – Libuš – Modřany, samota1) – Obecní domy2) – Modřany, Tylovo náměstí3). Ani převedení pod křídla městské dopravy však tomuto spojení prozatím nezajistilo intenzivnější provoz, neboť linka vyjíždí s pouhými třemi páry spojů, vedených jen během přepravních špiček pracovních dnů. Takový charakter je pro městské autobusové linky ve své době skutečně kuriózní, většina ostatních tehdy provozovaných linek se mohla pyšnit intervalovým provozem a vyšším počtem kmenových pořadí, které se na lince 165 po jejím zřízení neobjevilo žádné.
Drobného prodloužení se linka 165 dočká 7. ledna 1974, kdy je ze své dosavadní konečné v Modřanech prodloužena přes zastávku Cukrovar4) až do obratiště Komořany. Mnohem výrazněji podobu linky ovlivňuje úprava z 1. února 1978, která na ni jednak zásadně zvyšuje počet spojů (které jsou však stále koncentrovány výhradně do období ranní a odpolední přepravní špičky), zároveň je také dalším prodloužením do trasy Sídliště Jižní Město5) – Betonárka6) – Zupkova7) – Šeberov – Hrnčíře8) – Šeberák – … – Komořany položen další zárodek, ústící v pozdější významnou tangenciální spojnici. Realizovaným prodloužením až na sídliště Jižní Město též linka 165 nabízí doplňkové spojení pro dříve samostatné obce Šeberov a Hrnčíře, dosud závislé pouze na "dočasné" městské lince s netradičním označením "X".
K termínu celostátní změny jízdních řádů dne 28. května 1979 obohacuje linku 165 nově zavedený provoz v období dopoledního sedla pracovních dnů. Následující úprava trasování linky souvisí až s postupující výstavbou nových velkokapacitních bytových jednotek v oblasti Modřan, s níž je neodmyslitelně spjata i rozsáhlá přestavba sítě původních místních komunikací, přesto se ale nejedná o dočasný výlukový odklon, nýbrž o běžnou trvalou změnu jejího vedení. K 26. červenci 1979 tak přestává obsluhovat střed starých Modřan a je převedena do trasy Sídliště Jižní Město – … – Obecní domy2) – K Vystrkovu – Cukrovar4) – Komořany, kde se naopak přibližuje dřívější vilové zástavbě.
Následující rok znamená výrazné zkvalitnění obsluhy hromadnou dopravou pro okolí druhé koncové části trasy linky 165, tedy sídliště Jižní Město, neboť dochází ke zprovoznění úseku metra II.C Kačerov – Kosmonautů, přivádějící nový kapacitní dopravní prostředek do nitra čerstvě dokončeného sídlištního celku. Souběžně s otevřením další části podzemní dráhy jsou dne 8. listopadu 1980 provedeny rozsáhlé změny mnoha navazujících autobusových linek, přičemž právě linka 165 je upravena převedením ze třídy Šmídkého (nyní ul. Opatovská) do souběžné ulice Klimentova (nyní Mírového hnutí). Po provedené změně je tedy linka nadále vedena v trase Jižní Město – K jezeru9) – Prašná – Protivova10) – Družby – Šeberov – … – Komořany. Netrvá však dlouho, a po zhodnocení realizované formy organizace dopravy v předmětné oblasti dochází 27. listopadu 1982 k jejímu částečnému přehodnocení, která se na lince 165 projevuje jejím převedením do trasy Jižní Město – Horčičkova – Kosmonautů – Protivova10) – … – Komořany.
Dvojice dalších trvalých úprav znovu souvisí s již zmíněnou reorganizací vedení místních komunikací v okolí právě budovaného modřanského sídliště. Od 30. srpna 1982 opouští oblast Baby I a vrací se do svého původního vedení přes zastávky … – Obecní domy2 – Na Havránce – Modřany3) – Cukrovar4) – Komořany. Hned následující rok, k 6. dubnu 1983, přestává užívat původní libušskou silnici, namísto které je převedena na nově zprovozněnou ulici Kolarovova, čímž její trasa získává novou podobu Jižní Město – … – Observatoř Libuš – U otočky11) – Jordana Jovkova12) – Poljanovova13) – Sídliště Modřany14) – Na Havránce – Modřany3) – Cukrovar4) – Komořany.
4. listopadu 1984 dochází na lince 165 k další významné trvalé úpravě, která spočívá v jejím prodloužení na levý vltavský břeh. Kromě nového vedení v dalším úseku, Jižní Město – … – Komořany – Závist – Nádraží Zbraslav – Zbraslavské náměstí – Lahovice – Prefa Radotín – Technometra – Nádraží Radotín (při jízdě ve směru z Radotína na Jižní Město až do 1. října 1986 užívá ulici Výpadovou, kde je zřízena nácestná zastávka Benátky, je též rozšířen rozsah jejího provozu do klasické podoby celodenního a celotýdenního provozu, pouze do koncové části trasy mezi Komořany a Radotínem pokračovala pouze část spojů v přepravních špičkách pracovních dnů. Základní celotýdenní spojení Modřan se Zbraslaví a Radotínem v této době zajišťovala zejména linka 245, námi sledovaná prodloužená linka 165 tak pouze v nejexponovanějších obdobích doplnila nabídku dalšími přepravními směry.
Roku 1995 je přistoupeno k další trvalé úpravě vedení linky 165, které pramení hned ze dvou příčin. První z nich je dlouho očekávané zprovoznění nové tramvajové trati, vedené v úseku Nádraží Braník – Levského, které k 27. květnu 1995 vyvolalo rozsáhlé změny autobusových linek v celém širším okolí, ještě dříve však oblast Komořan ovlivnila rozsáhlá rekonstrukce Komořanské ulice v úseku mezi zastávkami Cukrovar Modřany a Komořany, která si od 10. května 1995 vynutila úplné přerušení silničního provozu. Právě v důsledku této uzavírky ukončily linky 117 a 245 svůj provoz o více jak dva týdny dříve, zatímco ostatní modřanské autobusové linky vyčkaly až otevření tramvajové trati. Během jmenované uzavírky byl provoz na lince 165 dočasně organizován jejím rozdělením na dvě spolu neincidující části (l. 165 v trase Jižní Město – Cukrovar Modřany, l. 465 v trase Komořany – Nádraží Radotín), mezi nimiž zajišťovala náhradní přepravu zvláštní železniční linka, užívající též část vlečky Modřanských strojíren.
Až po opětovném zprovoznění jmenované komunikace dochází k 15. červenci 1995 k trvalému prodloužení linky 165 do trasy Jižní Město – Háje – Hněvkovského – Opatov – Šeberov – Hrnčířský hřbitov – Šeberák – Kunratice – U Tří svatých – Libuš – Sídliště Libuš – Levského – Sídliště Modřany – Poliklinika Modřany – Na Havránce – Nádraží Modřany – Cukrovar Modřany – Komořany – Závist – Nádraží Zbraslav – Zbraslavské náměstí – Lahovice – Vrážská – Nádraží Radotín – Cementárna Radotín. Ve všech provozních obdobích je v celé trase vedena alespoň část spojů, zároveň je však jejich značná část ukončena ve směru od Jižního Města již v obratišti Komořany, za konečnou Nádraží Radotín panuje velmi omezený provoz v řádu jednotek spojů denně.
K 1. září 2012 postihlo velké množství pražských městských autobusových linek spuštění tzv. nové metropolitní sítě PID, které mělo za následek přesměrování, případně úplné zrušení jejich většího množství. Mezi jednu z úprav, spadajících do tohoto rozsáhlého souboru změn, patřilo odklonění tangenciální linky 165, která byla ve svém koncovém úseku mezi zbraslavským náměstím a Radotínem nahrazena nově zřízenou linkou 255 a zároveň odkloněna do nové trasy Jižní Město – … – Zbraslavské náměstí – Sídliště Zbraslav. Od uvedeného termínu jsou také všechny spoje provozovány v celé trase, oproti dřívějším dobám tak téměř zcela vymizely jejich nejrůznější zkrácené varianty.
Prozatím poslední trvalá změna upravila vedení linky 165 dne 15. října 2016, přičemž se opět využilo příležitosti, dané nadcházejícím termínem celoplošných změn trasování linek. Oproti mnoha jiným se však námi sledované linky 165 dotýká pouze drobným zkrácením ve východním koncovém úseku trasy, které si klade za cíl zefektivnit oběhy vozidel na lince, potažmo snížit celkový počet vozidel na ni vypravovaných. Od zmíněného data je tak linka 165 provozována v klasickém režimu celodenního a celotýdenního provozu ve své současné trase Háje – Hněvkovského – Opatov – Šeberov – Hrnčířský hřbitov – Šeberák – Kunratice – U Tří svatých – Libuš – Sídliště Libuš – Levského – Sídliště Modřany – Poliklinika Modřany – Na Havránce – Nádraží Modřany – Obchodní náměstí – Cukrovar Modřany – Komořany – Závist – Nádraží Zbraslav – Zbraslavské náměstí – Sídliště Zbraslav.
S linkou 165 je během celé doby její existence spjat provoz především standardních autobusů, z dávné i nedávné minulosti je však zaznamenán bezpočet případů vypravení kloubových vozů, mnohdy jen jako záložních či pohotovostních vozidel. Stejně tak v nedávné minulosti panoval stav, kdy na dva vybrané večerní páry spojů pravidelně přejížděl midibus, který krátce předtím ukončí výkon na své kmenové lince. Zatímco provoz zahajovala v režii majoritního městského dopravce, pražského Dopravního podniku, od 4. prosince 1989 ji provozoval společně s místními závody státního podniku ČSAD, přičemž nástupce závodu ČSAD Vršovice, později transformovaný v samostatnou akciovou společnost, ji od 14. března 1992 provozuje samostatně. Akciovou společnost ČSAD Praha Vršovice, a.s. však k 30. květnu 2003 přebírá nadnárodní korporace Connex, s čímž zároveň souvisí i její přejmenování na samostatnou společnost Connex Praha, s.r.o., která se znovu od 1. září 2008 přejmenovává na Veolia Transport Praha, s.r.o.. Celá skupina Veolia v prostoru střední Evropy se však v průběhu roku 2013 stává součástí skupiny Arriva a dopravce k 1. červenci 2013 mění název na Arriva Praha, s.r.o., která po další vnitřní reorganizaci od 1. června 2017, měnící název na Arriva City, s.r.o., obsluhoval linku až do 1. září 2018. K tomuto termínu dochází k přerozdělení výkonů mezi zmíněným dopravcem a Dopravním podnikem hl. m. Prahy, a.s., který provoz linky 165 přebírá.
Dlouhodobé personální potíže stávajícího dopravce na lince 165, společnosti Arriva City, s.r.o., vyvolaly přibližně od poloviny roku 2015 nutnost soustavě zajišťovat provoz vybraných kurzů některých městských i příměstských linek s pomocí ostatních dopravců z blízkého okolí. V posledních měsících se tak na některých pořadích pravidelně objevují vozidla i personál dopravců Dopravní podnik hl. m. Prahy, a.s., Jaroslav Štěpánek, Aranea, s.r.o. či Stenbus, s.r.o.. Prováděná výpomoc však vždy měla charakter subdodávky uskutečněných výkonů mateřskému dopravci, a v žádném případě tak uvedené společnosti nelze považovat za dopravce, kteří se na provozu linky přímo podíleli.
1) – umístěna na původní komunikaci z Modřan do Libuše, odpovídá cca současné zastávce Levského
2) – Zastávka Obecní domy se nacházela přibližně v prostoru pomyslné křižovatky současných ulic Plevenská × Jordana Jovkova
3) – prostor nynějšího Obchodního náměstí
4) – současná zastávka Cukrovar Modřany
5) – nynější obratiště Jižní Město, ve stejné době je název Jižní Město použit pro dnešní zastávku Horčičkova
6) – nedaleko pozdějšího terminálu Kosmonautů, resp. Háje
7) – současná zastávka Ke Kateřinkám
8) – odpovídá dnešní zastávce Hrnčířský hřbitov, nezaměňovat se současnou zastávkou Hrnčíře
9) – zastávka nedaleko křižovatky ulic Výstavní a K jezeru
10) – nynější název Hněvkovského
11) – současná zastávka Modřanská rokle
12) – současná zastávka U libušského potoka
13) – současná zastávka Poliklinika Modřany v Kolarovově ulici
14) – nynější zastávka Poliklinika Modřany
15) – současná zastávka Přístav Radotín
16) – odpovídá dnešní zastávce Vrážská