Dnes již neexistující linku 280 jsme mohli po většinu devadesátých let a začátek jednadvacátého století nalézt na posledním místě všech uváděných seznamů městských autobusových linek, provozovaných Dopravním podnikem, přesně v té části, kterou běžný cestující pohledem přelétl jen zběžně, nepatřil-li náhodou mezi její pravidelné uživatele. Jen pro nevýznamnou část obyvatel hlavního města tento spoj plnil jedinečnou a nenahraditelnou funkci, což ale neznamená, že její provoz postrádal smysl, o čemž svědčí i fakt, že nyní je provoz v relaci, jež obsluhovala, několikrát silnější.
Osada Ctěnice, čítající několik málo nízkopodlažních obytných domů, obklopujících barokní zámek, který tvoří dominantu celého osídlení, je dnes součástí městské části Praha-Vinoř. Zejména pro svou nepříliš šťastnou polohu mimo hlavní dopravní tepny, a zároveň pro přijatelnou docházkovou vzdálenost k obydlenějším lokalitám, se veškeré prostředky veřejné hromadné dopravy po dlouhá léta Ctěnicím vyhýbaly. Nic na tom nezměnilo ani rozšíření hlavního města Prahy k 1. lednu 1974, kdy se Vinoř, společně s Ctěnicemi, k hlavnímu městu připojily1).
Ctěnicemi totiž nikdy neprojížděla žádná regionální linka ČSAD, a tak se do sítě veřejné hromadné dopravy zapojily až 3. května 1993 novou autobusovou linkou Pražské integrované dopravy č. 280, zavedenou v trase Českomoravská – Prosek – Letecké muzeum – Kbely – Jilemnická2) – Ctěnice – Chaltická3) – Vinoř. Těsně po zřízení se provozovala pouze ve špičkách pracovních dnů, ale později (doloženo až roku 1997) zajišťovala dopravu i během sedla a víkendů.
Mezi zajímavá období provozu tohoto spoje patří například léto roku 1999, kdy se kvůli rekonstrukci Mladoboleslavské ulice ve Kbelích všechny hlavní vinořské linky (259, 354, 375) ve směru do centra Prahy odklonily přes Ctěnice, což umožnilo provozovat 280 pouze ve směru z centra. Zatímco na klasických sídlištních napaječích není jednosměrný provoz příliš neobvyklý, na lince tohoto charakteru jistě působil velmi kuriózně. Jedinou další trvalou úpravou trasy představovalo zkrácení k nové stanici metra C Letňany, proběhnuvší k 9. květnu 2008, které linku přetvořilo do poslední provozní podoby Letňany – Letecké muzeum – Kbely – Jilemnická – Ctěnice – Vinořský hřbitov – Vinoř.
Ačkoli se jako datum zrušení linky 280 všeobecně uvádí 30. srpen 2008, ve skutečnosti dojezdila o několik týdnů dříve. V souvislosti s rekonstrukcí křižovatky Toužimská x Semilská, nacházející se ve Kbelích, došlo k výlukovému přesměrování většiny autobusových linek v okolí. Tehdy provozovaná linka 202 kvůli této uzavírce nemohla z Miškovic dojet do Kbel, proto se ze své cestě do Vinoře odklonila přes Ctěnice. Jelikož primárním smyslem linky 280 byla právě obsluha Ctěnic, kterými jednak projížděla zmíněná linka 202, a trasu 280 tam po neuzavřených komunikacích stejně nebylo možné (bez velkých a zbytečných zajížděk) dovést, rozhodlo se o jejím dočasném, prozatím pouze výlukovém, neprovozování, s účinností od 28. června 2008. Tento stav však vydržel celé letní prázdniny, a s opětovným otevřením opravené křižovatky zároveň vstoupily v platnost další trvalé změny, během nichž převzala obsluhu Ctěnic příměstská linka 302, což umožnilo trvale zrušit linku 280.
1) – Ctěnice byly až do roku 1965 součástí nedaleké obce Přezletice, poté se staly součástí obce Vinoř.
2) – až po zrušení linky 280 byla zastávka přejmenována na Bakovská
3) – současný název zastávky Vinořský hřbitov