Přestože je pražská autobusová linka veřejné dopravy č. 231 ve významné části své trasy vedena jako jediná, rozhodně ji nelze přisuzovat vyšší význam, než který si ve skutečnosti zaslouží. Ve své současné podobě, která se však od té, v níž poprvé koncem 70. let vyrazila, odlišuje pouze minimálně. Vždy totiž spojovala vilovou čtvrť Dívčí Hrady, ležící na severozápadním úbočí návrší Děvín, s nejbližším terminálem hromadné dopravy, dnes nesoucím název Na Knížecí, kde lze uskutečnit přestup na další spoje, jedoucí dále k centru města.
Jmenovaná oblast se určité obsluhy prostředky hromadné dopravy dočkala již před zřízením linky 231. Skrze celou vilovou čtvrť prochází železniční trať Praha–Smíchov – Hostivice, na které se nacházela zastávka Praha–Konvářka, zrušená až roku 1989 jakožto vedlejší efekt snahy o zvýšení kapacity dráhy v tomto úseku, a přestože je na ní nyní dosahováno výrazně vyšší četnosti osobních vlaků, celými Dívčími hrady pouze bez zastavení projíždí. Tradicí je též provoz na tramvajové trati do Radlic, zahájený v březnu 1913, k níž také bylo možné relativně pohodlně dojít. Naopak do oblasti Konvářky lze dorazit až od 30. srpna 1976 nově zřízenou autobusovou linkou č. 211 (Ženské domovy – Křížová – Lihovar), která tak napomáhá obsloužit i jihovýchodní cíp řešené oblasti.
Přímo do nitra vilové čtvrti je ale městská doprava dovedena až 26. března 1979, kdy v klasickém režimu celodenního a celotýdenního provozu vyráží nová autobusová linka č. 231, obsluhující trasu Ženské domovy – Křížová – Úřad důchodového zabezpečení1) – Konvářka – Dívčí hrady – Kesnerka – Františka Kocourka2) – Křížová – Ženské domovy. Jak je z výčtu významných zastávek patrné, linka je polookružního charakteru, přičemž okruh je pojížděn pouze v uvedeném směru. Zřízení linky 231 zároveň umožnilo omezit provoz dříve jmenované, částečně souběžné linky 211, pouze na denní období pracovních dnů.
Zmíněná trasa, v níž byla linka 231 zřízena, doznávala v průběhu následujících let pouze minimálních úprav, které se navíc vždy týkaly pouze jejího centrálního ukončení, způsob průjezdu Dívčími hrady zůstává v nezměněné podobě zachován dodnes. První z nich proběhla 8. listopadu 1979, kdy je, v souvislosti s dokončenou celkovou rekonstrukcí Plzeňské třídy a návratu tramvajového provozu na trať Anděl – Vozovna Motol, prodloužena až ke smíchovské křižovatce Anděl. Ani v tomto prostoru však nezůstává ukončena nijak dlouho, a společně s termínem zprovoznění úseku I.B (Smíchovské nádraží – Sokolovská), jehož součástí je též nový přestupní terminál Moskevská3) je k němu od 3. listopadu 1985 odkloněna, čímž se dostává do
Výčet trvalých změn vedení linky 231 ale ještě není u konce. Nelze vynechat krátkou kapitolu zkraje devadesátých let, kdy cestující nedovezla k terminálu Na Knížecí, nýbrž k jiné nedaleké stanici metra, která zůstávala dlouhodobě denní povrchovou dopravou opomíjena. Od 3. ledna 1991 téměř celou svou trasu opouští, a je převedena do výrazně kratší podoby Radlická – Dívčí hrady, kdy je vedena nejkratší možnou cestou Kutvirtovou ulicí. Počínaje 19. únorem 1991 je prodloužena do trasy Na Knížecí – Křížová – Laurová – Radlická – Dívčí hrady, úsek mezi zastávkami Na Knížecí a Radlická obsluhuje pouze v dopoledních sedlech pracovních dnů. Počínaje 29. březnem 1991 se však natrvalo vrací do své dřívější a zároveň současné podoby, tvořené trasou Na Knížecí – Křížová – Správa sociálního zabezpečení – Konvářka – Dívčí hrady – Kesnerka – Franty Kocourka – Křížová – Na Knížecí.
Téměř celá trasa linky 231, pomineme-li její počáteční a koncový úsek, který je tvořen exponovanou Radlickou ulicí, představuje pro fotografy autobusů hromadné dopravy nezvykle přívětivou lokalitu. Konfigurace sítě místních komunikací, kvůli kterým se projíždějící autobusy na krátké vzdálenosti postupně otáčí na všechny světové strany, umožňuje pořídit dobře nasvícené záběry prakticky v kteroukoli denní dobu, zároveň zde není nouze o vyhledání hned několika fotogenických míst se zajímavým pozadím, tvořeným nezvyklou vilovou zástavbou či zalesněnými úbočími. Oblastí Dívčích hradů v nedávné minulosti (v průběhu roku 2008) též během výstavby prodloužení tramvajové trati do Radlic dlouhodobě projížděly odkloněné autobusové linky X-6 a 508, které se v této lokalitě také stávaly častými cíli dokumentace.
Provoz linky 231 je po většinu dobu její existence spjat s autobusy pražského Dopravního podniku, případně jeho předchůdců, jedinou výjimku představuje krátké období mezi 14. březnem 1992 a 1. říjnem 1992, kdy ji naopak výhradně obsluhovaly autobusy místních poboček dřívějšího státního podniku ČSAD, které sem byly vypravovány jednak kmenově, tak i jako přejezdy z nedaleké linky 104. Stejně tak byla ve všech variantách vypravována autobusy běžné délky, teprve od 7. dubna 2007 jsou však vybrané spoje vedeny jako garantovaně nízkopodlažní.
1) – nyní zastávka Správa sociálního zabezpečení
2) – současný název Franty Kocourka
3) – roku 1990 přejmenován na Na Knížecí