V nedávné minulosti trvale zrušená linka 271 představovala na přelomu 20. a 21. století základní spoj, obsluhující rozsáhlou petrovickou a měcholupskou sídlištní zástavbu. Tato důvěrně známá podoba zmíněného spoje, která se v síti pražských autobusových linek objevila až po dokončení celého sídliště, budovaného jako poslední součást Jižního Města, však není jedinou. Nezanedbatelný díl práce vykonala již během sedmdesátých let, v exponované době těsně před zprovozněním prvních úseků nového velkokapacitního dopravního prostředku, pražského metra, kdy byly na síť městské dopravy kladeny vysoké nároky.
Číslo 271 se s pražskými ulicemi poprvé stýká v roce 1971. Jak již číselné označení, začínající cifrou 2 napovídá, šlo o linku tzv. překryvnou, skupinu autobusových linek, charakterizovanou především dlouhou trasou, vedenou přes centrum města, provozem pouze během všedních dnů, projížděním některých nácestných zastávek a zvláštním, zvýšeným tarifem. Na rozdíl od většiny ostatních linek tohoto druhu, námi sledovaná linka 271 nevznikla přečíslováním z jiné, spadající do stovkové řady, ale vznikla jako zcela nová, zejména za účelem posily existující linky 255. Od 5. dubna 1971 je tak provozována v trase Mikrobiologický ústav – Nemocnice Krč – Budějovické nám. – Autobusové nádraží Pankrác - Náměstí hrdinů – Botanická zahrada – Náměstí Míru.
Jediná změna trasy, kterou linka 271 v této verzi podstoupila, proběhla 16. října 1972. Z hlediska pražské městské hromadné dopravy jde o historický mezník – v tento den dojezdila poslední trolejbusová linka, čímž tento druh dopravního prostředku z hlavního města zcela zmizel. Úprava vedení linky 271 však s touto událostí přímo nesouvisí, změna spočívala v odklonění linky v oblasti Krče z Vídeňské ulice do Štúrovy, kde se po obsloužení nové nácestné zastávky Zálesí ukončí v obratišti Tempo.
V souvislosti se zahájením provozu prvního úseku pražského metra bylo současně s jeho spuštěním dne 9. května 1974 přistoupeno k opětovnému sjednocení tarifu v pražské městské hromadné dopravě. Ke stejnému dochází k opětovnému přečíslování překryvných autobusových linek zpět do standardní stovkové řady. Linka 271 se však přečíslování na 171 již nedočkala – v rámci rozsáhlých trvalých změn v autobusové síti byla zcela zrušena, a přestože od 10. května 1974 vyráží do ulic nová linka 171 v trase Sídliště Spořilov – Kačerov – Výzkumný ústav A. S. Popova, v žádném případě ji nelze považovat za nástupce původní linky 271, neboť spolu sdílí pouze zanedbatelnou část trasy.
Okolnosti, které linku 271 přivedly k životu, opět souvisí s pražským metrem, potažmo s trasou C. Během 70. a 80. let se metro stávalo stále exponovanějším dopravním prostředkem, čím dál hlouběji zabředávajícím do systému městské hromadné dopravy, přičemž zejména trasa C, spojující s centrem sídlištní komplex Jižní Město, se v určitých provozních obdobích pomalu dostávala až na samotnou hranici svého výkonu. Některá nová sídliště v přilehlých oblastech tak pro zamezení úplného přetížení této trasy nebyly napojeny autobusovými linkami k nejbližší stanici metra této trasy, jak dosud bylo zvykem, ale kromě klasických napaječů vznikaly i linky, mající za účel dovézt cestující ke vzdálenějším zastávkám dalších druhů dopravy – jedná se např. o linky 153, 210 a 253 v oblasti Modřan, linku 145 na sídlišti Košík, a konečně linky 154 a 271, obsluhující sídliště Petrovice.
Dne 11. července 1987 vlaky metra linky A poprvé dojely až do stanice Strašnická, umístěné výstižně ve Strašnicích. Tato fráze je do jisté míry nepřesná, ve skutečnosti prostorem budoucí stanice projížděly už dříve během režijních nájezdů z/do depa v Hostivaři, a o dodatečném vestavění dalších stanic bylo rozhodnuto až později, ale až k tomuto datu se stanice uvedla do provozu. Přiblížení jiné trasy metra petrovickému sídlišti je však vhodnou chvílí pro jejich vzájemné spojení, a tak je dne 12. července 1987 zavedena nová autobusová linka 271 v trase Strašnická – Zahradní Město – Nádraží Hostivař – Taškent1) – Sídliště Horní Měcholupy – Na Vartě – Sídliště Petrovice.
Od 5. července 1990 je v dosud manipulačním úseku trasy A zprovozněna další vestavěná stanice, Skalka, a autobusové linky v okolí jsou k tomuto novému terminálu hromadně odkláněny. Linka 271 tak opouští dlouhý souběh s tramvajovou tratí v Hostivaři, a přes Průmyslovou a Rabakovskou ulici je upravena do podoby Skalka – Myšlínská – Nádraží Hostivař – Taškent – Sídliště Horní Měcholupy – Na Vartě – Sídliště Petrovice. Stále se však jedná o pouhý jednostranný napaječ trasy metra A, což se ale za necelé tři roky má změnit. Od 30. srpna 1993 se prodlužuje do trasy Skalka – … – Sídliště Petrovice – Háje, přičemž v relaci Petrovice – Háje nahrazuje dosud zde provozovanou linku 203.
Stran trasování a vedení linky se jednalo o poslední trvalou změnu, nepočítaje v to rozšiřování rozsahu provozu (mezi Petrovicemi a Hájemi byla provozována zpočátku pouze během špiček pracovních dnů), zřizování či přejmenovávání některých nácestných zastávek2). V této stabilní trase tak zůstávala dalších bezmála dvacet let – její provoz byl ukončen až k 1. září 2012 v souvislosti se spuštěním nové, tzv. "metropolitní" sítě Pražské integrované dopravy. Jako jedna z mála linek, postihnutých touto pražskou linkovou revolucí, se však dočkala své plnohodnotné náhrady, neboť do celé její trasy byla z Hájů prodloužena linka 125, která celý její zrušený úsek plně pokryla.
K lince 271, respektive k druhému obsazení tohoto číselného označení, vždy neodmyslitelně patřil provoz kloubových autobusů Dopravního podniku hl. m. Prahy. Již od jejího znovuzavedení 12. července 1987 obsloužily všechny spoje článkové vozy Ikarus 280, přičemž s postupující obnovou vozového parku majoritního městského dopravce docházelo i k obměně typů nasazovaných vozů, a během své pětadvacetileté historie se na lince objevily všechny druhy článkových autobusů, které Dopravní podnik do provozu nasazoval. Autobusy standardní délky se vypravovaly pouze výjimečně jako záložní či náhradní vozy, pouze v rozmezí od 27. listopadu 1988 do 4. července 1990 je doložen smíšený provoz standardních i kloubových vozů.
1) – nyní zastávka Gercenova
2) – např. od 14. února 1998 zřízeny zastávky Plošná a Mokřanská