Jakkoli je městská autobusová linka čísla 182 v myslích nezanedbatelné části odborné veřejnosti spjata s rolí pouhého špičkového napaječe metra, svážejícího v exponovaných provozních obdobích obyvatele krčských sídlišť k trase C, její kořeny překvapivě sahají do historie do dob zprovoznění podzemní dráhy předcházejícím. Novodobá reinkarnace linky tohoto označení pak její jmenovanou roli popírá takřka zcela.
Kažodenní obslužnost sídliště Krč zajišťovaly v prvních letech jeho existence zejména autobusové linky překryvné sítě, např. č. 255 a 271, které místní obyvatele dovezly přímo až do centra města, aniž by kdekoli na trase vyvstala nutnost konat jakýkoli přestup. Jeho postupné rozšiřování a osidlování novými obyvateli si však žádalo i posílení nabídky v dalších alternativních směrech. Právě tuto úlohu přebírá k 16. říjnu 1972 nově zavedená linka 182, která v přepravních špičkách pracovních dnů vyráží na trasu Kloboučnická – Michelské náměstí – Budějovické náměstí – Nemocnice Krč – Tempo. Ve zmíněné podobě částečně doplňuje již existující linku 106, s níž sdílí, s výjimkou koncového úseku na Lhotce, většinu své trasy.
Dotčenou oblast skutečně zásadně reformuje k 9. květnu 1974 zprovoznění zbrusu nového prostředku městské dopravy, pražského metra, jehož první úsek (I.C Kačerov – Sokolovská) zasahuje právě do jejího okolí. Poměrně překvapivě se ale provedené změny námi sledované linky 182 prakticky vůbec nedotýkají, projevují se pouze jejím odkloněním z Budějovického náměstí, namísto něhož obsluhuje zastávku Kačerov v čerstvě zřízeném přestupním terminálu mezi podzemní dráhou a povrchovou dopravou, prvním svého druhu na území hlavního města. Taktéž je této příležitosti využito k rozšíření rozsah jejího provozu na celodenní a celotýdenní.
Od 6. října 1975, v návaznosti na postupné osidlování lhoteckých velkokapacitních sídlišť a dokončování nových místních komunikací, dochází k jejímu prodloužení do trasy Kloboučnická – Na rolích3) – Kačerov – Nemocnice Krč – Tempo – K Višňovce1) – Sídliště Lhotka. Následující úpravy provozu sice vedení linky neupravovaly, bezprostředně však reagovaly na pozvolné posilování provozu souběžné linky 189, která na sebe přebírala většinu zátěže z okolní zástavby. Zmíněný proces vyústil 8. dubna 1980 k omezení provozu linky 182 pouze na přepravní špičky a dopolední sedla pracovních dnů, v letech 1986 až 1994 se poté během omezeného provozu o letních prázdninách přistupovalo k redukci na pouhý špičkový provoz. Reorganizace vedení povrchové dopravy z 27. května 1995 pak linku 182 do režimu provozu výhradně v přepravních špičkách pracovních dnů za stálého zachování stejné trasy převádí trvale.
Dlouholetou stabilitu vedení linky 182 přerušuje až 31. srpen 2002. Zatímco se hlavní město potýkalo s následky nedávných ničivých povodní, v oblasti Modřan a Krče se kupodivu čile optimalizovalo, a to zejména ve znamení posílení exponovaného vztahu Modřany – Kačerov, který nově obsluhovala odkloněná linka 150. Naopak relaci, linkou 150 zajišťovanou původně, nahradila ke stejnému termínu2) upravená linka 182, která se tak prodlužuje do trasy Kloboučnická – Na rolích3) – Kačerov – Nemocnice Krč – Tempo – Cílkova – Sídliště Lhotka – Labe – Zátišská – Černý kůň – Nádraží Braník. Rozsah provozu ale žádného rozšíření nedoznává, nadále do ulic vyráží pouze v přepravních špičkách pracovních dnů, během ranní špičky je taktéž vybranými spoji vedena pouze v úseku Kloboučnická – Sídliště Lhotka.
Ve své nové prodloužené trase se však u cestujících nezískává nijak závratnou oblibu, a není proto překvapivé, že organizátor integrovaného systému nejbližší možné příležitosti využívá k jejímu omezení. K takovému kroku dochází k 1. září 2009, kdy jihovýchodní oblast Prahy prošla další rozsáhlou reorganizací linkového vedení. Právě linky 182 se dotýká opětovným zkrácením pouze do úseku Kloboučnická – … – Sídliště Lhotka, aniž by zároveň ve své dřívější navazující části k Nádraží Braník byla jakkoli nahrazena, a omezením rozsahu provozu pouze na ranní špičky pracovních dnů, během níž je také výrazně snížen počet spojů. Souhrn všech těchto provedených úprav ústí ve finální provozní stav, kdy linka sestává jen z přibližně čtyř párů spojů, vedených v období přibližně jedné hodiny.
Bez dalších změn trasy pak linka přežívala až do svého zániku, který nastal při spuštění tzv. metropolitní sítě autobusů, uskutečněné k 1. září 20124). Již mnoho měsíců dopředu se dalo předpokládat, že tato linka v současnosti tvrdě neoblíbeného charakteru, provozovaná pouze během ranní špičky pracovních dnů se značně nízkým počtem spojů, nemá naprosto žádnou šanci přežít totální linkovou revoluci v celém hlavním městě, a naopak ráda poslouží jako další položka ve výčtu zrušených linek, jejichž vysoký počet tak mohl být předkládán nezasvěceným osobám jako "úspora". Proto tak došlo k jejímu trvalému zrušení, přičemž na většině délky své trasy nebyla nijak nahrazena, stejně jako její spoje se nijak nepřevedly na žádné souběžné či jinak podobné autobusové linky.
Pražané nezůstávají o existenci linky 182 ochuzeni nijak dlouho, jen po několika následujících letech se v ulicích objevuje znovu. Spuštění nové metropolitní sítě ovlivnilo autobusový provoz i v ostatních oblastech města, kupříkladu na lince 183 se projevilo jejím posílením a prodloužením, čímž původní špičkovou posilovou linku přetvořilo do podoby páteřní autobusové linky, provozované celodenně a celotýdenně. S odstupem času se ale takový charakter provozu na lince, vedené zejména po východní, řídce osídlené, průmyslové části města, jevil stále nevhodnějším a neodpovídajícím skutečným potřebám jejich uživatelů. 15. října 2016 tedy organizátor systému PID přistupuje k celkové konsolidaci provozu, která zahrnuje taktéž původní dvojici linek 181 a 183, jejichž přepravní zátěž je nově rozložena mezi svazek tří částečně souběžných linek 181, 182 a 183.
Právě linka 182 je k tomuto termínu trvale zřízena v trase Poliklinika Prosek – Střížkov – Prosek – Vysočanská – Nádraží Libeň – Spojovací – Za horou – Perlit – Průmyslová – Radiová – Sklářská – Nádraží Hostivař – Hostivařská – Hostivařské náměstí – K obecním hájovnám – Donovalská – Opatov. Ve své nové trase je provozována pouze v přepravních špičkách pracovních dnů, vybranými spoji v přechodových obdobích mezi špičkou a sedlem je vedena pouze v koncovém úseku Radiová – Opatov. Nově zavedená linka zároveň nahrazuje dřívější vložené spoje linky 181, stejně tak na sebe převádí některé špičkové spoje souběžné linky 183, jejíž provoz je od tohoto data omezen přibližně na poloviční intenzity. Prozatím žádnou další úpravou provozu linka neprošla, jmenovaná trasa tedy odpovídá jejímu současnému stavu.
Provoz linky 182 je po celou dobu její existence spjat s autobusy pražského Dopravního podniku, případně jeho předchůdců – není tedy zaznamenáno plánované obsluhování místními provozovnami státního podniku ČSAD, ani žádným ze soukromých dopravců, působících na městských linkách zejména zkraje devadesátých let ve formě subdodavatelů městského majoritního dopravce. Po většinu dobu provozu se na linku plánovaně vypravovaly autobusy standardní délky, výjimku však tvoří období od 5. června 1990 do 27. května 1995, kdy byla linka obsluhována naopak výhradně vozy kloubovými. Samozřejmě nelze vyloučit sporadická vypravení článkových vozů i mimo toto rozmezí, zejména, mají-li plnit funkci záložních či dispozičních vozidel.
1) – nyní zastávka Cílkova
2) – linka 150 nadále vyjížděla pouze ve špičkách pracovních dnů, první den reálného provozu je tedy 2. září 2002
3) – nynější zastávka Jemnická
4) – v souvislosti s probíhající rekonstrukcí Michelské ulice a odklony pravidelných linek přes Pankrác nebo Spořilov byl provoz linky 182 po období letních prázdnin 2012 dočasně přerušen, posledním dnem, kdy tak v této trase vyjela, je ve skutečnosti již 29. červen 2012