V současné době jedna z nejkontroverznějších městských linek Pražské integrované dopravy, 293, spojuje Jižní Město s Krčí, a to trasou, obsluhující několik poliklinik, nemocnic či domů s pečovatelskou službou. Ve všech svých úsecích je v souběhu s dalšími linkami, na kterých jsou též garantovány nízkopodlažní spoje, což zadává důvod k častým debatám o smysluplnosti této linky.
Linka 293 zahájila provoz za poněkud zajímavých okolností - na konci února 2010 započala rekonstrukce ulice K Libuši přibližně v úseku od obratiště Šeberák ke křižovatce s Kunratickou spojkou. Tehdy tímto úsekem projížděly autobusové linky 165 a 197, které musely být přesměrovány na Kunratickou spojku, a zatímco linka 165 vybranými spoji nadále do Kunratic zajížděla, linka 197 je zcela míjela (což později vyústilo v trvalé přesměrování touto "výlukovou" trasou), v důsledku čehož Kunratice ztratily přímé spojení s Chodovem. Nedlouho po zahájeí výluky byla proto zřízena náhradní autobusová linka 705 v trase Chodov – Šeberák.
Tato linka měla velmi krátký život, po necelých čtrnácti dnech ji nahradila nově zřízená 293 Háje – Šeberák, která po ukončení výluky v červnu 2010 plynule přešla do trvalého stavu – přestala objíždět Kunratice po Kunratické spojce, ale začala jimi přímo projíždět, neboť původní konečnou Šeberák vyměnila za polookružní trasu, ukončenou jednosměrným objezdem Zelené domky – Ústavy Akademie věd – IKEM – Zelené domky. od září 2010 jezdí dokonce ještě delší trasu, z IKEMU byla prodloužena lehce vymetací trasou přes Nemocnici Krč, Nádraží Krč a Ryšánku k Poliklinice Budějovická, přičemž tuto trasu si zatím zachovává.
Jelikož jde o minibusovou linku, jsou její zastávky voleny tak, aby ji mohlo využít pokud možno co nejméně cestujících, pro které existuje bezproblémové alternativní spojení. Zajímají-li nás konkrétní příklady, proč si neprojít popořadě celou trasu linky? Hned jako nástupní zastávka Poliklinika Budějovická je zvolena zastávka linek 148 a 193 směrem na Ryšánku, většina cestujících směrem k nemocnici Krč ale čeká na opačné straně ulice na linku 205. Hovoříme-li o zastávce Nemocnice Krč, v případě směru na Budějovickou je myšlena zastávka na staré krčské silnici, vedoucí těsně u okraje areálu nemocnice, avšak naprostá většina cestujících vyčkává na spoje na Vídeňské ulici. Aby se minibusy této linky nestávaly pravidelným cílem útoku davu studentů, všechny její spoje projíždí zastávku Volha, nacházející se nejblíže vysokoškolským kolejím. Zřejmě ze stejného důvodu se v jízdním řádu nevyskytuje zastávka Chodov, linka obsluhuje pouze nedalekou zastávku Petýrkova.
Naopak na zbývajícím úseku trasy na Háje jsou zastávky voleny v klasických zastávkách dalších linek – v době zahájení provozu linky 293 ještě neexistovala linka 125, a tak byly tyto, byť minibusové, nové spoje linky 293 vítanou posilou na Hviezdoslavově ulici, neboť spolu s linkou 165 utvářely přijatelný mimošpičkový patnáctiminutový interval. Je ovšem nutné podotknout, že zmiňovaný úsek trasy (Petýrkova – Háje) je financován městskou částí Praha 11.
Od svého vzniku je linka až dodnes provozována dopravcem Veolia Transport Praha, který by na všechna její čtyři pořadí měl vypravovat pouze vozidla typu "MdN" – nízkopodlažní minibusy. Skutečnost je ovšem taková, že přestože má ve svém inventárním stavu veden dostatečný počet takových vozidel včetně přiměřené rezervy, často z provozních důvodů na linku vyjede nejen nízkopodlažní autobus klasické délky, ale výjimkou nejsou ani výjezdy klasických vysokopodlažních autobusů. Na podzim 2011 byl dokonce zaznamenán i výskyt kloubového autobusu Karosa B 941.